لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

آژانس بين المللی انرژی هسته ای انتقاد آمريکا از گزارش آن در باره برنامه اتمی ايران را رد کرد - 2003-11-13


آژانس بين المللی انرژی هسته ای، وا بسته به سازمان ملل متحد، انتقاد آمريکا از گزارش آن درباره برنامه اتمی ايران را رد کرده است.

روز پنجشنبه يک سخنگوی آژانس در وين گفت اين سازمان بر گزارش خود، که هفته آينده در جلسه هيات مديره آن بررسی خواهد شد، پای بند است.

روز چهارشنبه يک مقام ارشد آمريکا گفت باور کردن اين موضوع که نشانه ای از کوشش ايران برای توليد سلاح های اتمی پيدا نشده، ناممکن است. جان بولتون، معاون وزارت امور خارجه آمريکا در کنترل تسليحات و امنيت بين المللی گفت ايالات متحده هنوز بر اين باور است که کوشش های ايران برای کسب توانائی های اتمی تنها به عنوان بخشی از برنامه جنگ افزار اتمی مفهوم پيدا می کند.

جمهوری اسلامی ايران نسبت به پيامدهای غير قابل پيش بينی، در صورتی که آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام کند ايران پيمان جهانی ممنوعيت جنگ افزار اتمی را نقض کرده هشدار داده است. نماينده جمهوری اسلامی ايران در آژانس روز پنجشنبه گفت چنين اقدامی می تواند به آسانی به خارج شدن حوادث از کنترل بيانجامد.

اعضای آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است هفته آينده تشکيل جلسه دهند و گزارشی را که از تهران به دليل پنهان ساختن بخشی از برنامه اتمی خود انتقاد می کند مورد بحث و بررسی قرار دهند. با اين حال گزارش ياد آور می شود نشانه ای از فعاليت ايران برای توليد جنگ افزار اتمی پيدا نشده است. اگز آژانس بين المللی به اين نتيجه برسد که ايران تعهدات مندرج در پيمان را نقض کرده است، آنگاه آنرا برای امکان برقراری تحريم های اقتصادی به سازمان ملل متحد ارجاع خواهد کرد.

a

XS
SM
MD
LG