لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

شهرك تاريخی ماسوله به شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيده است - 2003-11-08


(( ماسوله)) در فهرست يونسكو جای می گيرد

آرش ايراني

می گويند اگر كسی يكبار گذرش به (( ماسوله )) افتاده باشد بی شك اين شهرك تاريخی و كهن را نه تنها يكی از زيباترين نقاط ايران بلكه تمام مشرق زمين يا فته است. اين نگين خطه گيلان كه با بناهايی خشتی وبسيار تماشايی در دامنه كوهستانی سرسبز و مرتفع قرار گرفته تا سال آينده در فهرست سازمان علمی فرهنگی آموزشی ملل متحد ( يونسكو) جای می گيرد.

ماسوله با قدمتی بيش از هزار سال در ۲۵ كيلومتری شهرستان فومن ( توابع رشت ) قرار دارد. اين شهرك تاريخی آنچنان که (( فريزر)) در سفرنامه خود آورده ، منزل يا پايگاهی بوده در پايين گردنه ای که راه ميان گيلان و خلخال از آن می گذشته است . معيشت مردم نيز علاوه بر دامداری از ارائه خدمات حمل و نقل به کاروانها و مسافرينی که از اين راه آمد و شد داشتند تامين می شده است.

حسين عاطفی ، مدير اداره ايرانگردی و جهانگردی استان گيلان با اشاره به اهميت ثبت اين شهرك در فهرست يونسكو می گويد: (( برنامه ريزی و تلاش گروه گردشگری استان گيلان ، بر اين اصل استوار است گه بتوانيم ماسوله را سال آينده در يونسكو به ثبت برسانيم . ))

وی همچنين می افزايد : (( تلاش های انجام شده در اين زمينه ، شامل برگزاری جلسات متعدد با نمايندگان يونسكو و برگزاری جشنواره ويژه ماسوله در ارديبهشت سال آينده ، اقدامات اوليه برای ثبت اين شهر به شمار می آيد.))

عاطفی در ادامه ثبت اين شهرك در فهرست يونسكو را باعث جذب جهانگردان خارجی دانسته و تصريح می كند : (( قصد داريم به جای هتل سازی در اين شهر ، هتل های موجود را حفظ كنيم و از خانه های تجهيز شده مردم ماسوله برای پذيرايی از گردشگران داخلی و خارجی استفاده كنيم. )) شهرك تاريخی ماسوله به شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسيده است .

XS
SM
MD
LG