لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

احمد شاه مسعود سعی داشت به غرب در باره حمله تروريستی به آمريکا هشدار دهد  - 2003-11-07


يک تلگراف آژانس اطلاعات دفاعی آمريکا، که تاکنون محرمانه بود، نشان می دهد احمد شاه مسعود ، رهبر مخالفان طالبان در افغانستان ، سعی داشت به غرب هشدار دهد که تروريست ها قصد دارند به آمريکا حمله کنند.

اين تلگراف در نوامبر ۲۰۰۱ مخابره شد و آرشيو امنيت ملی وابسته به دانشگاه جرج واشنگتن آنرا بر اساس قانون آزادی اطلاعات به دست آورده است. بر اساس متن اديت شده تلگراف مسعود تا حدودی آگاه شده بود که القاعده قصد دارد به يک حمله تروريستی در آمريکا، بزرگتر از بمب گذاری در سفارتخانه های آمريکا در کنيا و تانزانيا در سال ۱۹۹۸ دست بزند. تلگراف آژانس اطلاعات دفاعی حاکی است که مسعود از طريق کوشش های اطلاعاتی اتحاديه شمال، که رهبری آنرا بر عهده داشت، از اين موضوع آگاه شد. بنا به متن تلگراف، مسعود در نطقی در پارلمان اروپا در آوريل ۲۰۰۱، نسبت به مقاصد اوسامه بن لادن و شبکه تروريستی القاعده هشدار داد.

مسعود اواخر آن سال، دو روز پيش از حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر به مرکز تجارت جهانی در نيويورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن، به وسيله عوامل القاعده که به لباس خبرنگار درآمده بودند ترور شد. در تلگراف آژانس اطلاعات دفاعی گفته می شود احمد شاه مسعود تهديدی برای القاعده نبود، هرچند که نيروهای او برای کنترل افغانستان با طالبان می جنگيدند.S

XS
SM
MD
LG