لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۹

تجليل جشنواره آسيايی رم از مجيد مجيدی، آرش ايرانی - 2003-11-05


آرش ايرانی

تعدادی ازفيلم های مجيد مجيدی در برنامه بزرگداشت و مروری بر آثار اين كارگردان توانای ايرانی در جشنواره آسيايی رم از 6 تا 13 نوامبر ( 15 تا 22 آبان ) به نمايش در می آيد.

مجيدی كه متولد 1338 در تهران است از اوايل دهه 1360 شمسی با بازی در فيلم های توجيه ، استعاذه ، مرگ ديگری ، دو چشم بی سو ، بايكوت ، تير باران ، تامرز ديگر ، در جستجوی قهرمان و شنا در زمستان فعاليت هنری خود را آغاز كرد و بعدها در دهه 1370 ش. پس از ساخت چند فيلم كوتاه ، كارگردانی آثاربلند و قابل توجهی چون بدوك ، پدر ، بچه های آسمان ، رنگ خدا و باران را بر عهده گرفت. سه فيلم آخر مجيدی از فيلم های ماندگار تاريخ سينمای ايران به شمار می آيند و (( بچه های آسمان )) او در سال 1997 به عنوان يكی از 5 كانديداهای دريافت جايزه فيلم غير انگليسی زبان اسكار معرفی شد.

پيش از اين نيز موزه ملی سينمای ايتاليا طی برنامه بزرگداشتی با عنوان (( روی جاده های كيارستمی )) كليه آثار هنری عباس كيارستمی را از 10 سپتامبر تا 12 اكتبر ( 19 شهريور تا 20 مهرماه ) به نمايش گذاشته بود.

بر اساس اعلام خبرگزاری دانشجويان ايران ( ايسنا) در جريان برنامه بزرگداشت مجيدی در رم فيلم های بلندی نظير بدوك ، پدر ، بچه های آسمان ، رنگ خدا ، باران و مستند پا برهنه تا هرات از اين كارگردان ايرانی به نمايش گذاشته خواهند شد.

XS
SM
MD
LG