لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

گفته های كورش كبير منتشر می شود، آرش ايرانی - 2003-11-04


آرش ايراني بازسرايی سنگ نوشته های عصر هخامنشی و گفتارهای كورش كبير توسط (( سيد علی صالحی )) در مجموعه ای با عنوان (( شهريار روشنايی ها)) يا (( كورش هخامنشی منم شهريار شادمانی ها)) منتشر می شود.

صالحی كه بيست سال پيش مجموعه ای با عنوان بازسرايی (( اوستا و كتاب مقدس)) را روانه بازار كتاب كرده است با اشاره به انتشار اثر جديدش به پايگاه اينترنتی ميراث خبر می گويد : (( اوايل سال 1381، آرام آرام علاقه مند شدم كتيبه های هخامنشيان را بخوانم. اين شوق آن قدر در من بالا گرفت كه مرا به بازسرايی تشويق كرد. ))

او درباره مضامين اين بازسرايی ها خاطرنشان می كند : (( محور اصلی بر مبنای حقوق بشر پايه ريزی شده است. كورش هخامنش پيام آور آزادي، عدالت، مدارا و مدنيت برای خانواده مشترك بشری بوده است. حتی جنگ های او برای كشورگشايی و قلع و قمع ديگر اقوام نبود، بلكه جنگ هايی رهايی بخش بوده است. خانم شيرين عبادی اخيرا گفته است كه جايزه صلح را خيلی دير به مردم ايران دادند. راست می گويد، معمار نخست صلح و عدالت و آزادي، انسانی ايرانی بوده است.))

بر پايه اين گزارش اين مجموعه شامل پنج منشور است كه عشق، مدارا، عدالت، آرامش و آزادی ستون های اصلی آن هستند.

صالحی در پاسخ به اين سوال كه برای بازسرايی كتيبه ها تا چه اندازه به متن اصلی وفادار بوده است، می گويد : ((من روح گفتار و جوهره پيام را گرفته و آن را به كلام و فضای معاصر آراسته ام. همان كاری كه با اوستا و كتاب مقدس كرده بودم. ))

او در ادامه با اشاره به اين كه سخنان داريوش هخامنش در اين دفتر جايی ندارد ، تصريح می كند : (( داريوش، شاه بود اما كورش پيام آور است. داريوش اهل سركوب و خونريزی بود اما كورش كبير مردم دوست ، فيلسوف و سرباز آزادی بود، در اين دفتر همه كلمات فقط از زبان كورش هخامنش گفته شده است. ))

XS
SM
MD
LG