لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

چهارم نوامبر- اولين انتخاب سراسری در ايالات متحده امريکا - 2003-11-04


آمريکائيان در يک چنين روزی ( چهارم نوامبر) ، شاهد اولين انتخابات سراسری رياست جمهوری شدند که بشکلی يکدست برگزار شد.

قانون تازه تدوين شده، برگزاری همزمان انتخابات را در تمامی ايالات متحده امريکا تضمين کرده ، قدرت احزاب سياسی را افزايش داده و نيز نمايشگر دمکراتيزه شدن بيشتر سياستهای انتخاباتی رياست جمهوری امريکا بود که از سال ١٨٢٠ آغاز شد.

تا اواخر سال ١٨١۶، مردم در ۹ ايالت امريکا در رأی گيری رياست جمهوری شرکت نداشتند. بجای شرکت مردم در رأی گيری، قانونگذاران ايالتی، افرادی را برای شرکت در رأی گيری انتخاب می کردند. رأی اين افراد، انعکاس رأی مردم اين ايالات بود.

دوايت - دی- آيزنهاور، در روز چهارم نوامبر سال ١٩۵۲ بعنوان رئيس جمهور ايالات متحده انتخاب شد. ژنرال محبوب جنگ جهانی دوم که با شعار " من آيک را دوست دارم "، خود را مطرح کرده بود، توانست رقيب انتخاباتی دمکرات خود "ادلای استيونسن" را شکست دهد.

ای- آر- کايزر اولين نماينده انتخابی شهرتاماستون درايالت "کانتيکات" ، مشاهدات خود را از انتخابات سال ١٩٣٠ اين چنين تشريح می کند:

صحنه مبارزات داغ بود و همواره جشنهای پس از انتخابات بر پا بود. مشعلهای نورانی رديف بودند . همه مردم يا برای رژه و يا برای ديدن نمايش بيرون می آمدند.... هر مردی يک کلاه آبی بر سر داشت و يک مشعل بر روی شانه حمل می کرد. دو دسته نوازنده در شهر بودند ، " گريليز" و " کلاک شاپ" ، و اين هر دو گروه برای نواختن بيرون می آمدند.

يادش بخير-------------------------

XS
SM
MD
LG