لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

سربازان آمريکايی در جستجوی علل سرنگونی هليکوپتر شينوک هستند    - 2003-11-03


پرزيدنت بوش می گويد افزايش شمار سربازان آمريکائی که در عراق کشته می شوند، در اراده آمريکا به کمک به ساختن يک جامعه آزاد و صلحجو در عراق خلل وارد نخواهد کرد. او اين نظر را روز دوشنبه و در حالی ابراز داشت که در عراق سربازان آمريکا به جستجوی لاشه يک فروند هليکوپتر حمل و نقل نظامی که روز يکشنبه سقوط کرد پرداخته اند و به دنبال برگه ای که دليل سرنگونی آنرا مشخص سازد می گردند. در اين حادثه ۱۶ سرباز آمريکائی جان باختند و ۲۰ نفر مجروح شدند. در محل سقوط، در نزديک فلوجه، بولدوزرها و ديگر تجهيزات سنگين سرگرم کار هستند.

اکثر مجروحين برای درمان به يک بيمارستان نظامی آمريکا در آلمان منتقل شده اند. شاهدان می گويند موشک هائی از زمين به سوی هليکوپتر پرتاب شد. تاکنون کسی مسئوليت اين حمله را بر عهده نگرفته است. دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا از دست دادن هليکوپتر شينوک را هزينه اندوهبار و چاره ناپذير آنچه به پيش بينی او، جنگی سخت و طولانی خواهد بود می نامد.

در اين ميان تحقيق در باره حمله به هليکوپتر در روز يکشنبه ادامه دارد. در اين حال خشونت در ديگر نقاط عراق ادامه دارد. ارتش آمريکا می گويد دوشنبه شب چندين خمپاره در مرکز بغداد شليک شد، اما هنوز معلوم نيست که آيا تلفاتی نيز ببار آمد يانه. پيشتر دست کم 4 شهر وند عراقی در حوادثه جداگانه کشته شدند.

در بغداد، به گفته سخنگوی تشکيلاتی که آمريکا برای اداره امور عراق به وجود آورده است، رئيس يک شورای محلی يکشنبه شب هدف گلوله مهاجمان ناشناس قرار گرفت و کشته شد. اين جديدترين حمله به عراقی هائ است که همکار ائتلاف تحت رهبری آمريکا تلقی می شوند.

در اين ميان، روز دوشنبه در ناحيه بغوبه در شمال بغداد، بمبی در نزديکی يک اتوبوس منفجر شد، يک شهروند عراقی را کشت و دست کم ۷ نفر را مجروح کرد. بمب که در کنار جاده کار گذاشته شده بود، لحظاتی پس از عبور کاروان اتومبيلهای حامل اعضای نيروی دفاع غير نظامی عراق منفجر شد.

S-K

XS
SM
MD
LG