لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

هاشمی رفسنجانی می گويد غنی سازی اورانيم شروع نشده كه بخواهيم آن را متوقف كنيم - 2003-11-02


در پی اظهارات متفاوت روزهای گذشته مقامات جمهوری اسلامی در خصوص توقف روند غنی سازی اورانيم در اين كشور ، به تازگی هاشمی رفسنجانی طی مصاحبه ای با تلويزيون المنار لبنان گفته است غنی سازی اورانيم شروع نشده كه بخواهيم آن را متوقف كنيم.

پيش از اين در جريان نشست چهارجانبه تهران و سه كشور اروپايی ( انگليس ، فرانسه و آلمان ) ، جمهوری اسلامی اعلام كرده بود روند غنی سازی اورانيم در ايران را متوقف خواهد كرد. اما تنها به فاصله چند روز بعد از اين تصميم ، دفتر حميد رضا آصفی ، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران ، با ارسال نمابری به دفتر خبرگزاری رويترز در تهران ، خبر توقف غنی سازی اورانيم در ايران را كذب محض دانسته بود. جالب آنكه آقای آصفی تنها چند ساعت قبل از ارسال اين نمابر طی مصاحبه ای مطبوعاتی گفته بود از همان زمانی كه در مورد توقف غنی سازی صحبت كرده ايم ، عمل كرده ايم. قبل از آن مقام مافوق حميد رضا آصفی ، كمال خرازی ، خبر از توقف غنی سازی اورانيم در اين كشور داده بود.

و اين در حاليست كه هاشمی رفسنجانی ، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ، طی مصاحبه هشتم آبان ماه خود با تلويزيون المنار در پاسخ به سوالی در مورد توقف غنی سازی اورانيم در ايران گفته است: (( ايران هنوز غنی سازی اورانيوم را آغاز نكرده است ، در واقع ما در مرحله آماده سازی آن هستيم و هيچ گونه عملياتی شروع نشده است .))

وی در ادامه افزوده : (( آنچه كه ما بر سر آن توافق كرديم اين بود كه صبر كنيم تا آژانس بين المللی انرژی اتمی نسبت به شفاف بودن برنامه های هسته ای ايران قانع شود ، در واقع هنوز فعاليتی انجام نشده كه متوقف شود.))

XS
SM
MD
LG