لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

انتخاب کتی فريمن دونده استراليايی بعنوان اولين حمل کننده مشعل المپيک آتن - 2003-11-01


دونده استراليايی کتی فريمن Cathy Freeman که مشعل بازيهای المپيک ۲۰۰۰ سيدنی را روشن کرده بود، اولين دونده بين المللی خواهد بود که مشعل المپيک آتن را در سال آينده حمل خواهد کرد. مقامات برگزارکننده المپيک آتن در گفتگويی با خبرگزاری رويتر گفتند: "آخرين نفری که مشعل المپيک سيدنی را حمل کرد، اولين نفری خواهد بود که حمل مشعل المپيک آتن را بعهده خواهد گرفت."

کتی فريمن در المپيک سيدنی در دوی ۴۰۰ متر زنان مدال طلا را بدست آورد. وی آغاز کننده بزرگترين رله امدادی حمل مشعل المپيک تا آن تاريخ خواهد بود. طبق برنامه ريزی، اين مشعل توسط ۱۰۰۰۰ دونده حمل خواهد شد، و در ضمن از ۲۸ شهر ديدن خواهد کرد.

اين مشعل با اشعه خورشيد در محله باستانی المپيا در ماه مه آينده روشن خواهد شد. بعد از انجام مراسم سنتی، فريمن مشعل روشن را تحويل گرفته و بعد از حمل چند صد متر، آنرا به دونده بعدی تحويل خواهد داد. مشعل که بشکل برگ زيتون ساخته شده در تمامی شهرهايی که در آنجا بازيهای المپيک انجام گرفته توقف خواهد داشت، و برای اولين بار از آمريکای جنوبی و آفريقا نيز رد خواهد شد. از جمله شهرهايی که مشعل المپيک از آنها ديدن خواهد کرد می توان از ريودوژانيرو، قاهره، کيپ تاون، دهلی نو، لوزان، نيويورک، پکن و استانبول ياد کرد.

مشعل المپيک ۳۵ روز در سفر خارج از يونان خواهد بود و اين سفر در تاريخ سيزدهم اوت ۲۰۰۴ در استاديوم المپيک آتن طی مراسم افتتاحيه با روشن کردن گلدان المپيک بپايان می رسد.

XS
SM
MD
LG