لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۷

مهلت به « سی آی ا» برای ارسال مدارک مربوط به سلاح های کشتارجمعی عراق تا روز جمعه - 2003-10-30


رهبران کميته اطلاعات سنای آمريکا که درباره اطلاعات محرمانه پيش از جنگ در عراق تحقيق می کنند، از رئيس سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا خواسته اند تا روز جمعه تمام اسناد مربوط را تحويل دهد. اين درخواست در نامه ای که پت رابرتسون، رئيس جمهوريخواه کميته و جی راکفلر، سناتور دمکرات و عضو برجسته آن برای جرج تنت فرستاده اند عنوان شده است.

دو سناتور شکايت می کنند که برخی از درخواست هايشان برای اطلاعات از ماه ژوئيه بی پاسخ مانده است. آنها همچنين از اقای تنت خواسته اند برای حضور در جلسه کميته آماده باشد. دولت بوش وجود سلاح های انهدام جمعی در عراق را يکی از دلايل اصلی برای حمله به عراق عنوان کرد، اما تاکنون نتوانسته است سلاحی پيدا کند و به اين علت با انتقادهائی روبرو شده است. کميته های جداگانه سنا و مجلس نمايندگان نيز درباره اطلاعات محرمانه پيش از جنگ تحقيق می کنند.

اين عکس العملی است که سناتورها در مقابل نامه جورج تنت در اوايل ماه جاری انجام داده اند. جورج تنت در نامه ای گفته بود سيا مدارکی در رابطه با پيش بينی سلاح های کشتار جمعی، حمايت از ترريسم و امکان تهيه مواد اتمی از نيجريه توسط عراق ، برای کميته در تاريخ اکتبر ٢٠٠٢ تهيه کرده بود. نامه آقای تنت همچنين مطرح می کند که سيا در حال تهيه اطلاعاتی مربوط به عراق از ١٠ سال گذشته تاکنون است. سناتور ها در نامه خود به رئيس سيا گفته اند اطلاعات بايد يک ماه پيش بدست کميته می رسيد. R

XS
SM
MD
LG