لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۳

كوچ مستند سازان وعكاسان خارجی همراه با عشاير ايران، آرش ايرانی - 2003-10-29


آرش ايرانی

به تازگی دو گروه مستند ساز از شبكه تلويزيونی بی بی سی و يك اكيپ ده نفره از عكاسان فرانسوی و آمريكايی امسال همراه با ايلات عشاير ايران ، كوچ پاييزه را از ييلاق به قشلاق آغاز كرده اند. اين سه اكيپ از مسيرهای مختلفی با عشاير همراه شده اند ، از جمله مسير چهار محال بختياری و كهكيلويه و بوير احمد.

به گزارش پايگاه اينترنتی ميراث خبر ، (( اصغری )) يكی از مسئولان سازمان عشاير ايران در اين خصوص می گويد : (( تعداد توريست های خارجی كه هر ساله با كوچ عشاير، همراه آنها كوچ می كردند در سال های اخير كاهش يافته است. ))

وی در ادامه خاطر نشان می كند : (( در صورت تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان عشاير هر استان، با توريست ها، هماهنگی های لازم مانند فرستادن كارشناس ايرانی همراه اكيپ خارجي، وسايل حمل و نقل، تغذيه غيره را در حد ممكن انجام می دهند. ))

بر پايه اين گزارش ، غذای عشاير ايران شامل انواع نان گندم، نان بلوط، آش ماست، آش شير، آش دوغ، شوله بادامي، شوله ناردونگي، آبگوشت، حليم، يخني، می باشد.

پوشاك ايلات عشاير نيز مخصوص به خودشان است و زنان دامن چين دار بسيار بلندی به نام (( تون بون )) می پوشند كه در دوخت آن از پارچه های رنگارنگ استفاده می شود. مردان كوچ نشين بختياری نيز بالاتنه پشمی به نام ((چوقا)) و شلوار مشكی گشادی به نام (( دبيت )) به پا می كنند.

همچنين زنان از تزييناتی چون انگشتر، گردنبند چرمی با محتوی ورد و دعا، پابند و زنجير استفاده می كنند. برخی از زنان بينی چب خود را سوراخ كرده و يك شی تزيينی در آن می گذارند.

مراسم جشن عروسی ايلات بختياری نيز بسيار ديدنی است و معمولا در اين مراسم از سازهای دهل و سورنا استفاده می شود.

از دير باز تاكنون آداب، سنن، پوشاك، نحوه زندگی كوچ رو، تغذيه، بافندگی و نحوه اداره ايل به وسيله ريش سفيد يا خان، برای تمامی مستند سازان، عكاسان و روزنامه نگاران خارجی جالب توجه بوده است. به نحوی كه از زندگی آنان فيلم های مستند بسياری برای تلويزيون های بين المللی ساخته شده است.

XS
SM
MD
LG