لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

گزارش کميسيون اصل ٩٠ قوه قضائيه را به بازداشت غيرقانونی زهرا کاظمی متهم می کند - 2003-10-28


يک کميسيون مجلس شورای اسلامی اصلاح طلب ايران می گويد شواهدی پيدا کرده است که نشان می دهد در مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار عکاس کانادائی ايرانی تبار پرده پوشی شده است.

گزارش کميسيون اصل ٩٠ که در جلسه علنی روز سه شنبه خوانده شد، قوه قضائيه را به بازداشت غير قانونی خبرنگار، که در بازداشت و در اثر ضرباتی که به سرش وارد آمد جانسپرد، متهم می کند. گزارش سعيد مرتضوی ، دادستان عمومی تهران، را نيز به سرپوش گذاری بر حوادث پيرامون مرگ خانم کاظمی و خودداری از پاسخگوئی به پرسش ها متهم می کند و می گويد در اسناد مربوط به بازداشت خبرنگار دستکاری شده است.

خانم کاظمی در اواخر ژوئن هنگامی که سرگرم عکسبرداری از خارج زندان اوين بود دستگير شد. قوه قضائيه او را به جاسوسی متهم کرد.

اعضای پارلمان می گويند گزارش برای قوه قضائيه، که در کنترل روحانيان محافظه کار قرار دارد فرستاده می شود. خبرگزاری آسوشيتد پرس در گزارشی می نويسد اين اقدام برای قوه قضائيه گزينه ديگری جز اين که مرتضوی را زير سوال قرار دهد باقی نمی گذارد. يک مامور وزارت اطلاعات و امنيت به نام محمد رضا اقدم به ضربه زدن به زهرا کاظمی متهم شده است و در ارتباط با مرگ وی محاکمه می شود. اما می گويد بی گناه است.

محمد خاتمی رئيس جمهوری اسلامی از محاکمه انتقاد کرده است و می گويد اعضای قوه قضائيه که در کشتن خبرنگار کانادائی ايرانی تبار دخالت داشته اند بايد مورد بازجوئی قرار گيرند. R

XS
SM
MD
LG