لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

اعزام بازرسان سازمان انرژی اتمی به ايران - 2003-10-27


هيئت ناظران سازمان بين المللی انرژی اتمی می گويند در حال اعزام بازرسان خود را به ايران هستند. اعزام بازرسان برای بررسی گزارشی انجام می گيرد که هفته گذشته از طرف دولت ايران در رابطه با فعاليت پروژه اتمی اين کشور داده شده است.

سازمان بين المللی انرژی اتمی می گويد سه تن از بازرسان ارشد خود را برای همکاری با بازرسانی که در حال حاظر در ايران بسر می برند به اين کشور اعزام خواهد کرد. بازرسان سازمان انرژی اتمی، ضمن بازرسی از تجهيزات اتمی ايران، از مناطقی که باين منظور مورد استفاده قرار گرفته است نمونه برداری می کنند.

سازمان انرژی اتمی می گويد گزارشات داده شده از طرف دولت ايران را برای اطمينان از صحت و تکامل آنها مورد بررسی قرار خواهد داد. اما تا پايان ماه نوامبرهيچگونه گزارشی در اين رابطه به هيئت عالی بررسی داده نخواهد شد.

روز پنجشنبه دولت ايران گزارش جديدی را در رابطه با فعاليتهای اتمی خود به سازمان انرژی اتمی ارائه کرد که در گزارش پيشين اين دولت آورده نشده بود. سازمان انرژی اتمی تا پايان ماه اکتبر به دولت ايران فرصت داده بود تا ثابت کند به توليد و توسعه تسليحات اتمی مشغول نيست، و يا در غير اينصورت با تحريم جهانی روبرو شود.

دررويدادی ديگر، در آخرين گزارش روزيکشنبه، تهران اين مسئله را که برنامه غنی کردن اورانيوم خود را متوقف کرده است پس گرفت. حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه می گويد، دولت ايران در حال مطالعه چگونگی توقف غنی کردن اورانيوم است.

آقای آصفی در سخنان گذشته خود گفته بود، به باور وی، برنامه غنی کردن اورانيوم از زمان آغاز توافق روز سه شنبه اين دولت با مقامت اتحاديه اروپا، متوقف شده است. M

XS
SM
MD
LG