لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

شورشيان ببرهای تاميل سريلانکا با رهبران کلمبو بر سر يک قانون اساسی که قدرت را تقسيم می کند،  به مذاکره می نشينند - 2003-10-26


بر اساس يک گزارش منتشر شده، شورشيان ببرهای تاميل سريلانکا يک شورای موقت شش ساله را به عنوان بخشی از معامله با دولت که نقطه عطفی در تاريخ تقسيم قدرت شمرده می شود، می پذيرند.

رونامه ساندی ليدر، يک روزنامه خصوصی در پايتخت، می گويد که اين پيشنهاد از يک گروه اداری درخواست می کند که بر مناطق شمالی و شرقی که شورشيان در آنجا مسلط هستند، به مدت شش سال نظارت بکنند. در اين مدت، گروه شورشی با رهبران کلمبو بر سر يک قانون اساسی که قدرت را تقسيم می کند، به مذاکره می نشينند.

ببرهای تاميل قرار است پيشنهاد خود را مبنی بر تقسيم قدرت در هفته جاری به دولت تسليم کنند. روزنامه ساندی ليدرمی گويد انتظار می رود دراين پيشنهاد از مقام های دولت موقت درخواست بشود که نظارت خود را بر اموری نظير استفاده اززمين و پليس حفظ کند.

دولت کلمبو قبلاً به ببرها پيشنهاد کرده بود که درمورد اموری چون بازسازی و استقرارشهرک ها درمناطق جنگ زده کنترل داشته باشند. اما دولت پيشنهادی در مورد کنترل نيروی پليس و امنيت نداده است.

انتظار می رود که گفتگوهای مستقيم صلح که هدفشان پايان بخشيدن به جنگهای قومی دراز مدت است، در اوايل سال آينده شروع شود.

XS
SM
MD
LG