لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

واکنش ايالات متحده آمريکا به تغيير موضع کره شمالی  - 2003-10-26


ايالات متحده آمريکا در برابر تمايل کره شمالی برای مطالعه پيشنهاد ضمانت های امنيتی در صورت ترک برنامه سلاح های اتمی اش با احتياط واکنش نشان داده است و هنوز پاسخی در اين مورد ابراز نکرده است.

سخنگوی کاخ سفيد روز شنبه اظهار داشت که ايالات متحده اين پيام را از سوی پيونگ يانگ مد نظر قرار می دهد. يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا پيشتر به صدای آمريکا گفته بود که واشنگتن اکنون اميدوار است کره شمالی به گفتگوهای شش جانبه برای مذاکره در باره همه مسائل اظهار تمايل نشان بدهد.

کره شمالی در يک بيانيه در روز شنبه گفت که هر گونه بازگشتی به پای ميز مذاکره منوط به آن چيزی است که بنا به گفته اين کشور " اقدامات همزمان" ناميده می شود. کره شمالی هفته گذشته پيشنهاد ضمانت های امنيتی را رد کرد. هنوز مشخص نيست که چرا پيونگ يانگ از موضع خود باز گشته است.

از سوی ديگر چين از اظهارات کره شمالی تمجيد کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه چين اعلام آمادگی پيونگ يانگ را برای مذاکره يک ژست مثبت ارزيابی کرد. بنا به گفته اين سخنگو، چين اميدوار است همه گروه های درگير در اين موضوع صداقت خود را نشان دهند، اختلافاتشان را بکاهند، شرايط لازم را برای ادامه گفتگو ايجاد کنند، و درمورد مسائل مورد اختلاف به دنبال راه حل های سياسی باشند.

XS
SM
MD
LG