لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

بيستمين  سالگرد بمبگذاری تروريستی  بيروت  - 2003-10-24


روز پنجشنبه 23 ماه اکتبر ، در حدود سه هزار نفر از مردم در مقر تفنگداران ايالات متحده امريکا، گرد آمدند تا بيستمين سالگرد بمبگذاری تروريستی بيروت را که طی آن 241 تن از تفنگداران دريائی ، نظاميان ارتش، و کارکنان غير نظامی نيروی دريائی امريکا، کشته شدند، بر گزار کنند.

آنان که توانسته بودند از حادثه جان سالم بدر برند، بهمراه خانواده قربانيان حادثه و نيز افراد بازنشسته و شاغل تفنگداری امريکا، مراتب احترام خود را طی مراسم مختلفی که يکروز بطول انجاميد بجای آوردند. مراسم يادبود، درايالت کارولينای شمالی، در قرارگاه موسوم به لژيون بر گزار شد.

همچنين ، مراسم ادای احترام به 31 تن از افراد غير تفنگدار که در فاصله سالهای 1958 تا 1984 در بيروت، و نيزدر اکتبر سال 1983 و در زمان اشغال جزيره گرانادا توسط ايالات متحده امريکا، در گذشتند برگزار شد.

در23 اکتبر سال 1983، کاميون حامل بمب که توسط يک بمبگزار انتحاری رانده می شد از دروازه حفاظتی مقر تفنگدارن امريکا واقع در بيروت گذشته و در اثر انفجاری که ايجاد کرد ساختمان را شکسته و پائين ريخت. علاوه بر 241 نفراز سربازان و ملوانانی که کشته شدند، 80 تن نيز بشدت زخمی شدند.

گروه مسلح موسوم به جهاد اسلامی مسئوليت حمله را بعهده گرفت. اين حمله، در نهايت موجب شد تا تفنگداران ايالات متحده از لبنان خارج شوند.

K

XS
SM
MD
LG