لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

ايران گزارش کاملی از برنامه اتمی خود را به آژانس بين المللی انرژی اتمی تحويل داده است - 2003-10-23


ايران آنچه را گزارش کاملی از برنامه اتمی کشور می نامد به آژانس بين المللی انرژی اتمی تحويل داده است. اين گزارش روز پنجشنبه در وين به محمد البرادعی، رئيس آژانس تسليم شد. او گفت بررسی و ارزيابی گزارش چندين روز طول خواهد کشيد.

نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی گفت گزارش، فعاليت های اتمی ايران را کاملا تشريح می کند. آژانس تا ٣١ اکتبر به ايران مهلت داده بود ثابت کند که در تلاش توليد جنگ افزار اتمی نيست.

علی اکبر صالحی نماينده ايران در آژانس می گويد ، گزارش شامل تاريخ فعاليتهای اتمی ايران ، از جمله آنچه تاکنون انجام گرفته، است . آقای صالحی می افزايد ، اين گزارش تاريخ واضح فعاليت 20 سال گذشته است.

جزئيات اين گزارش داده نشده ، و نيز روشن نيست که آيا اين گزارش به سؤالهای اساسی آژانس اتمی در رابطه با منبع تهيه تجهيزاتی که در آن اثر اورانيوم غنی شده توسط بازرسان آژانس اتمی بد ست آمده است ، پاسخ داده است يا نه.

بنا به گفته آقای صالحی ، اين تجهيزات توسط واسطه ها و در بازار آزاد خريداری شده و تعيين منبع تهيه آن مشگل است.

روز سه شنبه ، ايران اعلام کرد درخواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی را برای متوقف ساختن برنامه غنی کردن اورانيوم و موافقت با بازرسی های از پيش اعلام نشده از تاسيسات هسته ای را رعايت خواهد کرد. R-K

XS
SM
MD
LG