لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

آمريکا از تصميم جمهوری اسلامی ايران به متوقف ساختن برنامه غنی کردن اورانيوم استقبال کرده است - 2003-10-22


آمريکا از تصميم جمهوری اسلامی ايران به موافقت با بازرسی های سرزده بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی و متوقف ساختن برنامه غنی کردن اورانيوم استقبال کرده است.

پرزيدنت بوش روز چهارشنبه در اندونزی گفت آنچه مهم است اين است که کلمات به عمل تبديل شود و افزود: به نظر می رسد آنها درخواست های جهان آزاد را قبول می کنند و اينک بايد ثابت کنند که درخواست ها را پذيرفته اند. اين تحول بسيار مثبتی است.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا در کنيا به خبرنگاران گفت آمريکا به گونه ای احتياط آميز از تصميم ايران استقبال می کند و اضافه کرد زمان آنچه را که تهران آماده است در دسترس بازرسان بگذارد روشن خواهد ساخت.

مقامات ارشد روسيه نيز از تصميم جمهوری اسلامی ابراز رضايت کردند و گفتند اين اقدام همکاری اتمی مسکو با ايران را آسانتر خواهد ساخت.

روز چهارشنبه يک مقام جمهوری اسلامی گفت ايران امشب اسناد مربوط به فعاليت های اتمی گذشته خود را به آژانس بين المللی انرژی اتمی ارائه می دهد. و يک مقام ديگر گفت انتظار می رود جمهوری اسلامی پروتکل الحاقی پيمان منع گسترش جنگ افزار اتمی را پيش از تشکيل جلسه بعدی آژانس در روز ٢٠ نوامبر امضا کند. اما محمد خاتمی، رئيس جمهوری اسلامی يادآور شد ايران بدون تصويب مجلس پروتکل را امضا نخواهد کرد. R

XS
SM
MD
LG