لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

واكنش دانشجويان تندرو به پذيرش پروتكل الحاقی از سوی ايران - 2003-10-21


در پی پذيرش پروتكل الحاقی از سوی ايران ، ظهر امروز حدود ۳۰۰ نفر از دانشجويان تندرو چند دانشگاه تهران با تحصن در مقابل كاخ سعد آباد، با دراز كشيدن در خيابان و سر دادن شعار هايی نسبت به پذيرش اين پروتكل اعتراض كردند.

پايگاه اينترنتی بازتاب با اشاره به اين اعتراضات ، گزارش داد : (( پس از پايان اين مذاكرات و اعلام پذيرش پروتكل الحاقی از سوی ايران و توقف فعاليتهای هسته ای اين كشور ، در حالی كه دوويلپن، وزير امور خارجه فرانسه ، با اتومبيل خود قصد خروج از مجموعه سعدآباد را داشت، بيش از ۳۰۰نفر از دانشجويانی که در مقابل درب حافظيه تجمع كرده بودند، متوجه شدند وزرای اروپايی قصد خروج از درب اصلی را دارند، بلافاصله بيش از ۵۰ نفر از آنان توانستند خود را به مقابل درب اصلی سعدآباد برسانند و با دراز كشيدن در مسير اتومبيل وي، اعتراض خود را اعلام کنند. در اين زمان با تغيير جهت اتومبيل، وزير خارجه فرانسه از مسير ديگری از سعدآباد خارج شد. ))

بر پايه اين گزارش ، در زمان برگزاری كنفرانس مطبوعاتی وزرای اروپايی و دبير شورای امنيت ملی ايران ، حسن روحانی ، نيز صدای شعارهای دانشجويان به خوبی شنيده می شده و در چند نوبت باعث وقفه در روند كنفرانس خبری شده است.

بازتاب اين عده را دانشجويان دانشگاه های علم و صنعت ، خواجه نصير ، امير كبير و امام صادق معرفی كرده است.

در همين حال پس از پذيرش پروتكل الحاقی و اعلام توقف غنی سازی اورانيوم از سوی ايران ، حسين شريعتمداری ( مدير مسئول كيهان) نيز طی گفتگويی با ايسنا ضمن تاكيد مجدد بر لزوم خروج تهران از پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای ، مدعی شد : (( پذيرش تعليق غنی سازی اورانيوم با اين انتظار كه اتحاديه اروپا به تعهدات و تضمينها و قول و قرارهای خود وفادار بماند، نوعی سادهانديشی و ساده لوحی است چرا كه اساسا شورای حكام آژانس با صدور قطعنامه غيرقانونی خود نشان دادند كه به هيچ عهد، پيمان و معاهدهای پايبند نيستند . ))

وی همچنين با اشاره به تضمين های داده شده به ايران از سوی وزرای خارجه 3 كشور اروپايی ، ابراز عقيده كرد : (( وقتی كه آنها با صراحت قوانين بينالمللی را زير پا ميگذارند، تعهدات را ناديده ميگيرند و از اين اقدام غيرقانونی خود دفاع هم ميكنند، بسيار ساده لوحانه است اگر كسانی به اين تضمينها اعتماد كنند. ))

شريعتمداری طی ماه های گذشته با انتشار مقالاتی در روزنامه متنفذ كيهان و نيز انجام مصاحبه های متعدد نه تنها خواستار عدم پذيرش پروتكل الحاقی از سوی ايران بلكه خواهان خروج اين كشور از پيمان منع تكثير سلاح های هسته ای هم شده بود.

XS
SM
MD
LG