لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

نامه ۴۰۰ روشنفكر عراقی برای دستگيری مقتدی صدر - 2003-10-21


بيش از ۴۰۰ روشنفكر عراقی مقيم داخل و خارج اين كشور، مقتدی صدر ، روحانی جوان و تندرو شيعه را به انجام اقدامات جنايتكارانه برای دستيابی به اهداف نامشروع سياسی در عراق متهم كردند.

اين اشخاص همچنين خواستار آن شدند تا شورای حكومت انتقالی صدر را دستگير و واحد نظامی وی را منحل كنند.

اين اشخاص با صدور بيانيه هايی ـ كه سازمان ملی حقوق بشر عراق در مبارزه با تروريسم بر آن نظارت دارد ـ مقتدی صدر و طرفدارانش را به ناامن كردن كشور محكوم كردند.

به گزارش سايت بازتاب و به نقل از (( ايلاف))، روشنفكران عراقی در اين بيانيه، خواستار تصويب قانونی از سوی قضات و شورای حكومت انتقالی برای جلوگيری از اقدامات خشونت طلبی و افراطی گری به ويژه فعاليت گروه نظامی ((جيش المهدي)) وابسته به مقتدی صدر شدند.

روشنفكران عراقی در بخشی ديگری از اين بيانيه، خواستار اقدام سريع مقامات قضايی عراق در بازداشت صدر شدهاند. اين افراد معتقدند، ادامه فعاليت صدر موجب برخورد شديد ميان طرفداران اديان، طوايف و گروههای مذهبی و سياسی در عراق خواهد شد.

طی روزهای گذشته و در پی هجوم نيروهای مقتدی صدر به حرم امام حسين در كربلا ، برای به دست آوردن پايگاه ، نبرد سختی ميان نيروهای وی و طرفداران آيت الله سيستانی در گرفت كه به كشته و زخمی شده چندين تن منجر شد. به عقيده آگاهان صدر در ميان شيعيان عراق پايگاه چندانی ندارد و او حتی مجبور است نماز جمعه را در مسجد كوفه بخواند ، در نتيجه همواره كوشيده است تا با راه انداختن جنجال و ايراد اظهاراتی تند خود را مطرح نمايد. برای نمونه وی چند روز قبل ادعا كرده بود كه به دنبال تاسيس دولتی موازی در عراق است و يكی از وزارت خانه های آن را (( امر به معروف و نهی از منكر )) نام گذاری كرده است . البته اين روحانی جوان خيلی زود از اظهارات خود اظهار پشيمانی كرد.

XS
SM
MD
LG