لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

گزارش جديد گروه خبرنگاران بدون مرز  - 2003-10-20


گزارش جديد گروه خبرنگاران بدون مرز، ايران را از نظر حفاظت از آزادی مطبوعات در سال گذشته، در ميان يکی از بدترين هفت کشور جهان قرار می دهد. گزارش همچنين اسرائيل را به رفتار غير قابل قبول با روزنامه نگاران در سرزمين های اشغالی فلسطينی متهم می کند و آمريکا را به دليل مرگ خبرنگاران در عراق مورد انتقاد قرار می دهد.

در گزارش گروه خبرنگاران بدون مرز، ايران در فهرست ۱۶۶ کشوری که آزادی مطبوعات در آنها بررسی شده است، در رديف ۱۶۰ ديده می شود. گزارش، جمهوری اسلامی را بزرگترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه می نامد، به ۱۰ مورد کسانی که در پايان سال ۲۰۰۲ در آنجا زندانی شدند استناد می کند و ياد آور می شود اصلاح طلبان در دولت تهران به حملاتی که عليه روزنامه نگاران و روزنامه های صورت می گرفت اعتراض کردند، اما قادر نبودند نظام قضائی را که زير کنترل تند روها قرار دارد، مهار کنند.

گزارش گروه خبرنگاران بدون مرز، آمريکا و اسرائيل را از نظر احترام به آزادی بيان در داخل، به ترتيب در رديف های ۳۱ و ۴۴ قرار می دهد. اما در مقوله رفتار ورای مرزهايشان، آمريکا را در رديف يکصد و سی و پنجم و اسرائيل را در مرتبه يکصد و چهل و ششم فهرست می نشاند. گزارش از آنچه آنرا بدرفتاری پياپی ارتش اسرائيل عليه خبرنگاران در سرزمين های اشغالی می نامد انتقاد می کند و ارتش آمريکا را مسئول مرگ ۷ خبرنگار در جريان جنگ در عراق می داند.

در گزارش آمده است که جنگ در سرکوب مطبوعات در ديگر نقاط خاورميانه نيز نقش داشت. دولت های عرب نگران از تصويری که ممکن بود از آنها در برابر مخالفت مردم با جنگ ارائه شود، به فشار بر روزنامه نگاران افزودند.S

XS
SM
MD
LG