لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

دعوت ايران از وزيران خارجه کشورهای بريتانيا، فرانسه و آلمان - 2003-10-19


به گزارشی از خبرنگاربخش خاورميانه صدای آمريکا در قاهره ، ايران از وزيران خارجه کشورهای بريتانيا، فرانسه، و آلمان دعوت کرده است تا در رفع نگرانيهای بين المللی که در ارتباط با برنامه توليدانرژی اتمی ، در مورد ايران وجود دارد به اين کشور کمک کنند. در همين حال گزارش حاکی است که روند مذاکرات جاری ميان مقامات ايران و اعضاء آژانس بين المللی انرژی اتمی ، رضايتبخش است.

ايران می گويد وزيران خارجه کشورهای بريتانيا، فرانسه ، و آلمان قادر هستند برای رفع اختلافات موجود بر سر برنامه های هسته ای ايران به اين کشور کمک کنند.

حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران می گويد، ايران از وزيران خارجه اين سه کشور اروپايی در خواست کرده است تا به گفته وی به" مذاکرات سازنده " خود ادامه دهند.

بر اساس اظهارات منابع ديپلماتيک ، اين سه کشور اروپايی در حال مذاکرات محرمانه با روحانيون جناح محافظه کار ايران هستند تا اين کشور را متقاعد سازند که در صورتی مجاز به ادامه برنامه توليد انرژی اتمی خواهند بود که نظارت و کنترل بيشتر را بپذيرند.

بر خلاف انکار ايران، بعضی از کشورها از جمله ايالات متحده آمريکا معتقد هستند، برنامه هسته ای ايران ، اقدامی است درجهت توليد سلاحهای اتمی.

آقای آصفی ، مذاکراتی که ميان مقامات ايرانی و اعضاء آژانس بين المللی انرژی اتمی در حال جريان است ، را مثبت قلمدادمی کند. بر اساس پيمان منع گسترش سلاحهای اتمی، آژانس بين المللی انرژی اتمی سعی دارد از نيروگاهها ی اتمی بيشتری در ايران بازديد بعمل آورد.

XS
SM
MD
LG