لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۴

فرانتس بکن بوئر: هر کس که اين گل طلايی را اختراع کرده دشمن فوتبال است - 2003-10-18


فرانتس بکن بوئر، رئيس باشگاه فوتبال بايرن مونيخ در آلمان و ستاره افسانه ای تاريخ فوتبال آلمان و جهان، بر گل طلايی در ورزش فوتبال برچسب مسخره زده و مدعی است که اين نوع گل تماشاگران را از گل های بيشتر و هيجان در وقت اضافی محروم ميکند، گل طلايی در يک مسابقه فوتبال گلی است که در وقت اضافی مسابقه ای که در پايان وقت قانونی نتيجه ای مساوی داشته است تيم زننده گل را به برد ميرساند و مسابقه پايان ميگيرد، ولو وقت باقی مانده باشد.

بکن بوئر که همچنين رئيس کميته آلمانی ترتيب دهنده جام جهانی فوتبال سال ۲۰۰۶ است اين حرف را در حالی بيان ميدارد که روز يکشنبه گذشته تيم ملی زنان آلمان در فينال جام جهانی فوتبال زنان با يک گل طلايی بر سوئد غلبه کرده و قهرمان جام شد. با اينحال، بکن بوئر ميگويد: «اين کاملاً بی معنی است. اين مسخره ترين قانونی است که در تاريخ وارد فوتبال شده، بيشتر اتفاقات مهّم در اواخر مسابقه و در وقت اضافی پيش ميآيد.»

ستاره تاريخ فوتبال آلمان و جهان به مسابقه ای اشاره ميکند که به عنوان بازی قرن شناخته شد، مسابقه آلمان با ايتاليا در دور نيمه نهايی جام جهانی فوتبال سال ۱۹۷۰ که در آن ۵ گل در وقت اضافی به ثمر رسيد و ايتاليايی ها با نتيجه نهايی ۴ بر ۳ پيروز شدند.

بکن بوئر ميگويد که اگر قانون گل طلايی در زمان انجام آن مسابقه برقرار بود کسی حتی از آن مسابقه حرف نميزد و ميافزايد: «هر کس که اين گل طلايی را اختراع کرده دشمن فوتبال است.»

در اين ميان، جالب اينکه خود آلمان از گل طلايی بهره بسيار برده است و آن در مسابقه فينال جام ملت های اروپا در ۱۹۹۶ در خاک انگلستان بود که اوليور بيرهوف با گل طلايی اش تيم ملی فوتبال آلمان را به پيروزی ۲ بر ۱ در مقابل جمهوری چِک رهنمون شد.

اتحاديه فوتبال اروپا يا يوفا حال يک گل نقره يی بجای گل طلايی برای مسابقات جام يوفا و جام قهرمانی باشگاه های اروپا در اين فصل فوتبال بکار خواهد گرفت، به اين ترتيب که تيم پيشتاز پس از ۱۵ دقيقه نخست وقت اضافی برنده اعلام ميشود.

XS
SM
MD
LG