لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

شورای امنيت سازمان ملل متحد پشتيبانی کامل خود را از قطعنامه پيشنهادی آمريکا ابراز داشته است - 2003-10-16


شورای امنيت سازمان ملل متحد پشتيبانی کامل خود را از قطعنامه پيشنهادی آمريکا برای تشويق کشورهای ديگر به اعزام سرباز و پرداخت پول به منظور کمک به برقراری ثبات در عراق ابراز داشته است. پرزيدنت بوش که در کاليفرنيا سخن می گفت اظهار داشت اين اقدام به شکل گرفتن يک عراق صلجو و آزاد کمک خواهد کرد.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد از ١۵ عضو شورا به خاطر تصويب قطعنامه سپاسگزاری کرد و آنرا نشان دهنده اراده جهانی به کمک به مردم عراق ناميد. آقای عنان در عين حال تاکيد کرد که لازم است انتقال حاکميت به مردم عراق بسرعت انجام گيرد.

دبير کل سازمان ملل متحد گفت: روند کار دشوار بود، اما نتيجه ای که به دست آمد آشکارا نشان می دهد که تمام اعضای شورای امنيت منافع مردم عراق را بر ملاحظات ديگر ترجيح دادند. هدف مشترک ما اين است که صلح و ثبات هر چه سريعتر به يک عراق حاکم، مستقل و دمکرات باز گردانده شود.

رای روز پنجشنبه شورای امنيت يک پيروزی ديپلماتيک برای آمريکا و بريتانيا تلقی شده است. آنها قصد دارند در اواخر ماه جاری کمک های بين المللی بيشتری را برای بازسازی عراق درخواست کنند. آلمان، فرانسه و روسيه، که در آغاز با قطعنامه مخالف بودند، گفتند آنها سرباز يا پول اضافی برای ائتلاف تحت رهبری آمريکا فراهم نخواهند آورد. R

XS
SM
MD
LG