لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

بانو شيرين عبادی وارد ايران شد - 2003-10-14


بنا به گزارشاتی که لحظاتی پيش از ايران به ما رسيده است، خانم شيرين عبادی، مدافع حقوق زنان، کودکان و حقوق بشر، و برنده جايزه صلح نوبل سال ٢٠٠٣ از ترمينال دو، سالن پرواز های خارجی وارد کشور شد. تعداد زيادی از ايرانيان که برای استقبال از او به فرودگاه رفته بودند، با شعار های آزاديخواهانه، استقبال بسيار شديد و پرشوری از او به عمل آوردند. به لطف يکی از دوستداران صدای آمريکا که از فرودگاه مهرآباد تلفن کرد و گوشی تلفن را بسوی صدای مستقبلين گرفت، شعارهايی که شنيده می شد چنين بود:

زندانی سياسی آزاد بايد گردد؛ قاتلين زهرا کاظمی اعدام بايد گردد؛ خوش آمدی به ايران، بانوی صلح ايران. همچنين، صدای خواندن دسته جمعی سرود ای ايران شنيده می شد و تظاهرکنندگان بسيار شاد بودند.

شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل در ميان استقبال هزاران نفر از طرفداران خود به تهران بازگشت. خانم عبادی خطاب به جمعيتی که فرودگاه بين المللی مهرآباد را پر کرده بودند گفت او جايره خود را با تمام کسانی که برای نهادينه ساختن موازين حقوق بشر و دمکراسی در ايران تلاش می کنند تقسيم می کند. خانم عبادی همچنين خواهان آزادی زندانيان سياسی در ايران شد. بسياری از زنان به نشانه اشتياق خود به دگرگونی مسالمت آميز و آرام در ايران روسری های سفيد بر سر داشتند.

پيشتر، محمد خاتمی رئيس جمهوری اسلامی گفت از اين که يک ايرانی جايزه نوبل را برده است خوشنود است، اما از خانم عبادی خواست از کسب جايزه به سود اسلام و ايران استفاده کند. خاتمی که در محل مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران سخن می گفت، به خانم عبادی هشدار داد اجازه ندهد از موقعيت تازه ِيافته او سوء استفاده يا بهره برداری شود. رئيس جمهوری اسلامی همچنين کميته نوبل را مورد انتقاد قرار داد و گفت در پشت سر اعطای جايزه صلح، انگيزه های سياسی وجود دارد. او گفت جايزه صلح به اهميت جوايز نوبل برای موفقيت های ادبی و علمی نيست.

a

XS
SM
MD
LG