لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

شورای ملی مقاومت: دولت تهران تاسيسات هسته ای پنهانی ديگری دارد - 2003-10-14


شورای ملی مقاومت ايران، گروه مخالف دولت جمهوری اسلامی ايران، ادعا کرده است که دولت تهران تاسيسات هسته ای پنهانی ديگری در مرکز ايران دارد.

شورای ملی مقاومت ايران می گويد از اين تاسيسات که در نزديکی شهر اصفهان قرار گرفته است، برای آزمايش سانتريفيوژهائی که می تواند اورانيوم بسيار غنی شده برای جنگ افزار اتمی بسازد استفاده می شود. جمهوری اسلامی بارها اين اتهام را که سرگرم توليد سلاح های هسته ای است رد کرده است و می گويد برنامه اتمی آن فقط برای توليد برق طرح شده است.

شورای ملی مقاومت يک گروه تبعيدی است که در فهرست سازمان های تروريستی دولت آمريکا قرار دارد. با اين حال، سال پيش برای نخستين بار از وجود دو مرکز هسته ای در ايران پرده برداشت. دولت تهران متعاقبا اين موضوع را به آگاهی بازرسان بين المللی رساند و آنها رگه هائی از اورانيوم بسيار غنی شده در يکی از آنها، در نطنز پيدا کردند.

خبرگزاری رويتر به نقل از علی اکبر صالحی، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی، می گويد دولت هيچيک از تاسيسات هسته ای خود را از بازرسان بين المللی پنهان نکرده است. آژانس بين المللی انرژی اتمی از ايران خواسته است غنی کردن اورانيوم را متوقف سازد و به دولت تهران تا پايان اکتبر مهلت داده است تا ثابت کند که سرگرم ساختن جنگ افزار هسته ای نيست. در اين ميان، محمد البرادعی رئيس آژانس در اين هفته برای کسب اطلاعات بيشتری در باره برنامه اتمی ايران به تهران می رود. M

XS
SM
MD
LG