لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

در اعتراض به حكم اعدام برای افسانه نوروزی  با ما همراه شويد - 2003-10-14


به دليل خودداری دولت از دادن اجازه برگزاری، اين ميتينگ لغو شد

ميتينگ اعتراضی "مركز فرهنگی زنان " برای رهايی " افسانه" 23 مهر، پارك لاله، ساعت 16.30- 17.30

حكم اعدام افسانه نوروزی در حالی اعلام می شود كه وی پس از گذشت شش سال همچنان بر ادعای خود مبنی بر دفاع مشروع اصرار دارد. ادعای او به استناد ماده 61 قانون مجازات اسلامی است كه می گويد: (( هر كس در مقام دفاع از نفس يا ناموس و يا مال خود يا ديگری و يا آزادی تن خود يا ديگری در برابر هرگونه تجاوز فعلی يا خطر قريب الوقوع, عملی انجام دهد كه جرم باشد در صورت اجماع شرايط زير, قابل تعقيب و مجازات نخواهد بود :

دفاع با تجاوز و خطر متناسب باشد.

عمل ارتكابی بيش از حد لازم نباشد.

توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممكن نباشد و يا مداخله قوای مذكور در رفع تجاوز و خطر موثر واقع نشود. ))

شش سال پيش (1376) افسانه نوروزی به همراه همسر و فرزندانش ميهمان يكی از دوستانشان در جزيره كيش بودند. هنگامی كه همسر او به دلايل شغلی چند روزی كيش را ترك می كند افسانه و فرزندانش در منزل ميزبان می مانند. پس از رفتن او در برخوردی كه ميان ميزبان و افسانه به وجود می آيد افسانه صاحبخانه را كه قصد تجاوز به او را داشته با ضربات چاقو از پای در می آورد.

با توجه به حكم صادر شده و با توجه به پافشاری افسانه مبنی بر دفاع مشروع ، ما نيز در مركز فرهنگی زنان ضمن اعتراض به صدور حكم اعدام به اتهام قتل عمد برای افسانه نوروزی خواستار لغو حكم صادره و بازبينی مجدد پرونده در ديوان عالی كشور هستيم و به همين منظور روز چهارشنبه 23 مهر ماه 1382، ساعت 16.30- 17.30تجمعی در پارك لاله (ضلع جنوبی پارك , در ورودی مشرف به بلوار كشاورز ) برگزار خواهيم كرد. گفتنی است مركز فرهنگی زنان در حال حاضر كوشش های لازم را برای دريافت مجوز برگزاری تجمع انجام داده است و به محض دريافت مجوز قطعی هرگونه تغيير در برنامه را متعاقبا اعلام خواهد كرد.

مركز فرهنگی زنان تشكلی است غير دولتی و فعاليت های فرهنگی , اجتماعی و پژوهشی خود را در مورد مسائل زنان از سال 1379 آغاز كرده و مجوز فعاليت خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دريافت داشته است. مركز فرهنگی زنان

XS
SM
MD
LG