لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

شادباش مركز فرهنگی زنان به همه آزاديخواهان ايران - 2003-10-14


به پاس اعطای جايزه صلح نوبل به همرزم شجاع و صميمی مان شيرين عبادی

مركز فرهنگی زنان به نمايندگی از بخشی از زنان آزاديخواه و مدافع حقوق بشر در ايران، دريافت جايزه صلح نوبل به يكی از زنان فمينيست مبارز و مدافع شجاع حقوق زنان و كودكان ـ شيرين عبادی ـ را تبريك می گويد و اين رخداد مهم تاريخی را يك گام تعيين كننده در راه اعتلای جنبش حق طلبانه زنان ايران ارزيابی می كند.

شيرين عبادي، وكيل، نويسنده، محقق و فعال اجتماعی در 31 خرداد 1326 به دنيا آمد و در سال 1357 برنده جايزه موسسه نظارت بر حقوق بشر شد. او پيش از انقلاب در سال 1347 به عنوان نخستين زن قاضی بر مسند قضا جای گرفت و پس از انقلاب همچون بسياری ديگر از زنان از مسند قضاوت كنار گذاشته شد. وی از بنيانگذاران انجمن حقوق كودكان در ايران است. عبادی در طول سالهای پس از انقلاب با شجاعتی در خور تحسين، دفاع از ده ها پرونده مهم سياسی در كشورمان را برعهده گرفته است.

او در مبارزه برای احقاق حقوق زنان و اجرای مفاد اعلاميه جهانی حقوق بشر، دو سال پيش به زندان افكنده شد. عبادی همچنين با فعاليت های مكتوب و ايراد سخنرانی های متعدد، در ترويج آگاهی زنان نسبت به حقوق حقه شان ـ به همراه ديگر همرزمان خود مانند مهرانگيز كار و... ـ نقش مؤثری در ارتقاء جنبش فرهنگی و اجتماعی زنان برعهده داشته است. شيرين عبادی با اين پيروز بزرگ و كسب اين نشان افتخارآميز بين المللي، پس از مهرانگيز منوچهريان، دومين زن فمينيست و مبارز ايرانی است كه به دريافت بالاترين جايزه حقوق بشری در سطح جهان نائل شده است.

مركز فرهنگی زنان به خاطر اين پيروزی و همه تلاشهای شيرين عبادی به او تبريك می گويد و خود را مديون فعاليتهای شجاعانه اش می داند.

XS
SM
MD
LG