لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

اخطار شيراک به ليبی به احيای مجدد  گفتگوها انجاميد - 2003-10-13


به نظر می رسد که اخطار روز شنبه پرزيدنت ژاک شيراک، رئيس جمهوری فرانسه، به دولت ليبی به احيای مجدد گفتگوهای طرفين پيرامون پرداخت غرامت به بازماندگان حادثه بمبگذاری سال ۱۹۸۹ انجاميده باشد.

بنابر گزارشات رسيده گفتگوها بين خانواده های قربانيان انفجار هواپيما ودولت ليبی باحتمال زياد روز سه شنبه آغاز خواهد شد، اما محل اين گفتگوها هنوز تعيين نشده است. آقای شيراک در سخنان روز يکشنبه خوداظهاراميدواری کرد که از گفتگوی مجدد، نتيجه مثبت بدست آيد.

مهلت از قبل تعيين شده در رابطه با افزايش پرداخت غرامت بين دولت ليبی و بازماندگان ۱۷۰ قربانی انفجارهواپيمائی يو-تی-ا، که در سال ۱۹۸۹ بر فراز آسمان نيجريه منفجر شده بود، بدون هيچگونه نتيجه ای شنبه شب گذشته به پايان رسيد.

روز شنبه، آقای شيراک، ضمن بازديد از مراکش به دولت ليبی هشدار داد که در صورت عدم پايبندی به وعده های داده شده روابط دو کشور فرانسه و ليبی دچار بحران خواهد شد.

فرانسه با دريافت ۳۳ ميليون دلار غرامت از دولت ليبی به توافق رسيده بود، اما پس از آنکه در ماه اوت دولت ليبی، طی قراردادی جداگانه، به بازماندگان پرواز ۱۰۳ پان- ام که در آسمان لاکربی، در اسکاتلند، در سال ۱۹۸۸ منفجر شد، مبلغ بيشتری پرداخت کرد، فرانسه تقاضای دريافت غرامت بيشتری را مطرح نمود. هر دو حادثه انفجار با کشور ليبی در ارتباط بوده است. M

XS
SM
MD
LG