لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل شد - 2003-10-10


نويسنده و فعال ايرانی حقوق بشر، شيرين عبادی، برنده جايزه امسال صلح نوبل شد. خانم عبادی، وکيلی ۵۶ ساله و مقيم تهران، بدليل فعاليت های خود در زمينه حقوق زنان و کودکان جايزه نوبل را نصيب خود کرد.

کميته نوبل، روز جمعه هنگام اعلام اين خبر در اسلو، گفت جايزه را به پاس تلاش های خانم عبادی برای حمايت و دفاع از حقوق زنان، کودکان و آوارگان در ايران و نقاط ديگر، و نيز شجاعت در دنبال کردن اين هدف بدون توجه به تهديدهائی که متوجه ايمنی اش بود، به وی اهدا کرده است. کميته گفت اميدواراست اعطای جايزه صلح اين پيام را به کشورهای سراسر جهان بفرستد که پيکار برای آزادی و حقوق زنان و کودکان اهميت دارد.

خانم شيرين عبادی در پاريس به خبرنگاران گفت دريافت جايزه را نشانه ای خوب برای حقوق بشر و دمکراسی در ايران می داند و اميدواراست اين رويداد برای تمام کسانی که در اين راستا تلاش می کنند الهام بخش باشد. خانم شيرين عبادی روز جمعه خواهان آزادی تمام زندانيان سياسی در ايران شد. او که از بسياری از زندانيان سياسی دفاع کرده است، در يک کنفرانس مطبوعاتی در پاريس بر لزوم آزادی زندانيان تاکيد گذاشت.

خانم عبادی، که مسلمان است، از مذهب خود در برابر اتهاماتی که به آن در ناسازگاری با مفاهيم غربی حقوق بشر وارد می شود دفاع کرد و گفت در قران نکته ای که عليه حقوق بشر باشد وجود ندارد.

خانم شيرين عبادی نخستين ايرانی و يازدهمين زنی است که جايزه يک ميليون و ۳۰۰ هزار دلاری صلح نوبل را دريافت می کند. او از بين ۱۶۵ نفر از جمله پاپ جان پال دوم و واسلاو هاول، رئيس جمهور سابق چکو سلواکی، انتخاب شده است. R

XS
SM
MD
LG