لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۳

استقبال طرفداران حقوق بشر از اهدای جايزه صلح به خانم شيرين عبادی - 2003-10-10


آمريکا در استقبال از اهدای جايزه امسال صلح نوبل به خانم شيرين عبادی به رهبران بين المللی، گروه های طرفدار حقوق بشر، رهبران جهان و برندگان پيشين جوايز نوبل پيوسته است.

سخنگوی کاخ سفيد گفت پرزيدنت بوش جايزه را کاملا سزاوار و شناخت يک عمر مبارزه برای حفظ حرمت و حيثيت انسان و دمکراسی ناميد.

گروه های طرفدار حقوق بشر، رهبران جهان و برندگان پيشين جوايز نوبل، از اهدای جايزه سال جاری صلح به خانم شيرين عبادی استقبال کرده اند.

جيمی کارتر، رئيس سابق جمهوری آمريکا و برنده سال پيش جايزه، گفت خانم عبادی ثابت می کند يک فرد، با پای بندی بر اصول، می تواند تفاوت مثبتی در زندگی بسياری از مردم به وجود آورد.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد گفت آنچه اهميت دارد اين است که خانم عبادی نخستين زن مسلمان است که برنده جايزه صلح نوبل می شود، او ابراز اميدواری کرد که خانم عبادی زنان ديگر را نيز قادر سازد بر حقوق خود پافشاری کنند.

در جمهوری چک واتسلاو هاول، رئيس حمهوری پيشين، که خود کانديدای دريافت جايزه امسال بود، به خانم عبادی تبريک گفت.

در لندن، سازمان عفو بين الملل از تصميم کميته نوبل استقبال کرد و گفت اهدای اين جايزه در زمانی صورت می گيرد که اصول و مبانی حقوق بشر روز به روز بيشتر تهديد می شود.

اما در ايران، زادگاه خانم شيرين عبادی، اعلام خبر اهدای جايزه فقط با واکنش شخصی چند مقام طرفدار اصلاحات روبرو شد. پيشترخبرگزاری جمهوری اسلامی فقط خبر اهدای جايزه را ، بدون هيچ اظهار نظر يا اشاره ای به کارها و فعاليت های او اعلام کرد. R

XS
SM
MD
LG