لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

ايران ليست لوازم خريداری شده را به بازرسان بين المللی ارائه خواهد داد - 2003-10-06


ايران می گويد ليست وسائل و لوازم خريداری شده از خارج را که برای غنی ساختن اورانيوم بکار می رود به بازرسان بين المللی ارائه خواهد کرد.

يک مقام رسمی بلند پايه در تهران می گويد حکومت ايران بر ارائه ليست لوازم به بازرسان سازمان ملل متحد توافق کرده است. اين توافق بخشی از تلاش دولت ايران برای اثبات حسن نيت وهمکاری با بازرسان سازمان ملل متحد در بررسی پروژه نيروگاهای اتمی اين کشور است که مورد درخواست جهانی قرار دارد.

در اوائل سال جاری، بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد، مدارکی بدست آورده اند که نشان می دهد دو منطقه در ايران برای غنی ساختن اورانيوم در درجات بالا بکار می رود.

اورانيوم غنی شده در درجات بالا، قابليت استفاده برای توليد تسليحات اتمی دارد.

ايران می گويد اين وسائل در هنگام ورود لوازم خريداری شده وارد ايران شده است و دولت تهران تاکيد دارد که از اين وسائل تنها برای توليد برق استفاده می کند.

ايران تاکنون بطور رسمی از محل و يا محلهای خريداری تجهيزات غنی ساختن اورانيوم نامی نبرده است، اما گفته می شود تجهيزات خريداری شده در پاکستان توليد و در بازار سياه بفروش رسيده است.

هيئت نمايندگی آژانس بين المللی انرژی اتمی I-A-E-A ، برای بدست آوردن اطلاعات بيشتری در رابطه با پروژه اتمی ايران، هفته گذشته به اين کشور سفر کرد.

ماه گذشته، کميته آژانس بين المللی انرژی اتمی تا پايان ماه اکتبر به دولت ايران فرصت داد تا ثابت کند که پروژه اتمی اين کشور تنها برای توليد برق بکار می رود، و توليدبرق، پوششی برای توليد و توسعه تسليحات اتمی نيست. R

XS
SM
MD
LG