لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

درجستجوی محل اختفای تسليحات کشتار جمعی عراق - 2003-10-06


رئيس هيئت جستجو گران تسليحات کشتار جمعی در عراق، که از جانب دولت بوش به اين کشور اعزام شده اند، می گويد سرنخهايی در دست است که به يافتن محل اختفای تسليحات کشتار جمعی در عراق کمک خواهد کرد. اگرچه تا کنون هيچگونه اثری از تسليحات کشتار جمعی مورد ادعای دولت آقای بوش بدست نيامده است، اما ديويد کیDavid Kay ، يکی از بازرسان مامور يافتن تسليحات مورد نظر می گويد «هنوز بسياری از عمليات کشف تسليحات کشتار جمعی باتمام نرسيده است.»

آقای کی، ضمن سخنانی با برنامه تلويزيونی "يو-اس- تاک-شو"، گفت بسياری از تسليحات شيميائی و ميکربی به آسانی قابليت پنهان شدن دارند. آقای کی، همچنين اضافه می کند شواهدی در دست است که نشان می دهد در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ برای کمک به توسعه و توليد نيروگاه اتمی عراق، پول بداخل اين کشور سرازير شده است. آقای کی می گويد جستجو برای يافتن تسليحات کشتار جمعی بين شش تا هشت ماه وقت لازم دارد.

بيانيه آقای کی همزمان با درگيری نيروهای ائتلاف با سربازان سابق عراقی صادر شده است. سربازان عراقی برای دريافت بخشی از دستمزد عقب مانده خود به تظاهرات دست زده بودند. تظاهرات روز شنبه، در شهرهای عراق وبغداد، سه کشته و چندين مجروح بجای گذارد. در شهرهای نجف و هيلا، آن دسته از مردم عراق که در اثر وقوع جنگ شغل خود را از دست داده اند نيز دست به تظاهرات خشونت باری زدند.

XS
SM
MD
LG