لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

راه اندازی سايت رسمی  صادق هدايت - 2003-10-05


آرش ايرانی

اخيرا به كوشش دفتر هدايت ، سايت رسمی مرحوم (( صادق هدايت )) ، نويسنده پر آوازه ايرانی ، راه اندازی شده است.

صادق هدايت كه به جرات می توان گفت شناخته شده ترين نويسنده معاصر ايرانی به شمار می آيد ، ۲۸ بهمن ماه سال ۱۲۸۱ شمسی در تهران متولدشده است. در سال ۱۲۸۷ وارد دوره ابتدايی در مدرسه علميه تهران می شود و پس از اتمام اين دوره تحصيلی در سال ۱۲۹۳ دوره متوسطه را در دبيرستان دارالفنون آغاز می كند. اما در سال ۱۲۹۵ ناراحتی چشم برای او پيش می آيد كه در نتيجه در تحصيل او وقفه ای حاصل می شود ولی در سال ۱۲۹۶ تحصيلات خود را در مدرسه سن لويی تهران ادامه می دهد كه از همين جا با زبان و ادبيات فرانسه آشنايی پيدا می كند.

سال ۱۳۰۴ هدايت دوره تحصيلات متوسطه خود را به پايان می برد و در سال ۱۳۰۵ همراه عده ای از ديگر دانشجويان ايرانی برای ادامه تحصيل به بلژيك اعزام می گردد. او در سال ۱۳۰۹ پس از مدتی تحصيل در بلژيك و سپس فرانسه به تهران مراجعه می كند و در بانك ملی استخدام می شود. پس از چند سال تغيير شغل مداوم و سفر به هند و فراگيری زبان زبان پهلوی ، در سال ۱۳۱۹ به عنوان مترجم در دانشكده هنرهای زيبا دانشگاه تهران مشغول به كار می شود.

او در سال ۱۳۲۲ همكاری با مجله سخن و در سال ۱۳۲۴ همكاری با مجله پيام نور را تجربه می كند. سر انجام در سال ۱۳۲۹ عازم پاريس می شود و در حاليكه تنها ۴۸ سال داشته ۱۹ فروردين ۱۳۳۰ در همين شهر به وسيله گاز دست به خود كشی می زند. هدايت در گورستان پرلاشز پاريس آرميده است .

از جمله آثار اين نويسنده توانای ايرانی می توان به (( فوايد گياهخواری )) سال ۱۳۰۶ ، (( زنده به گور )) ۱۳۰۸ ، (( پروين دختر ساسان )) ۱۳۰۹ ، مجموعه (( سه قطره خون )) ۱۳۱۱ ، مجموعه (( سايه روسن )) ۱۳۱۲ ، (( وغ وغ ساهاب )) ۱۳۱۳ ، (( بوف كور )) ۱۳۱۵ ، مجموعه (( سگ ولگرد )) ۱۳۲۱ ، (( حاجی آقا )) ۱۳۲۴ و . . . اشاره كرد.

و اينك در سايت رسمی صادق هدايت موضوعاتی چون سال شمار آثار ، داستان های كوتاه ، كتابشناسی ، اخبار و گزارش ها ، عكس ها ، نقاشی ها و كارت پستال های هدايت به مخاطبان عرضه گرديده است. جالب آنكه برای نمونه مراجعه كنندگان به اين پايگاه اينترنتی می توانند در بخش داستان های كوتاه ، متن كامل و صحيح بسياری از داستان های كوتاه اين نويسنده را به صورت رايگان بخوانند. در حال حاضر متن داستان های مجموعه (( سگ ولگرد )) ، (( سايه روشن )) ، (( زنده بگور )) و (( سه قطره خون )) قابل دريافت است و اين طور كه مسئولين سايت اعلام كرده اند به تدريج تمامی داستان های كوتاه هدايت قابل دريافت خواهد شد.

آدرس اين سايت اينترنتی چنين است :

http://www.sadeghhedayat.com

XS
SM
MD
LG