لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

(( نفس عميق )) برای حضور در اسكار ۲۰۰۴ معرفی شد - 2003-10-02


آرش ايرانی

فيلم (( نفس عميق )) به كارگردانی پرويز شهبازی به عنوان نماينده سينمای ايران برای حضور در اسكار ۲۰۰۴ معرفی شده است.

به گزارش بنياد سينمايی فارابی ، در جلسه ای كه عصر روز دوشنبه ( ۷مهرماه ) با حضور ۶تن از نمايندگان معرفی شده از سوی خانه سينما در بنياد سينمايی فارابی و با مديريت امور بين الملل بنياد تشكيل شده ، نفس عميق به تهيه كنندگی شركت به نگر برای حضور در بخش خارجی زبان ( غير انگليسی ) به آكادمی اسكار انتخاب شده است.

نفس عميق كه پيش از اين در جشنواره های كن فرانسه ، ونكوور كانادا و هامبورگ آلمان شركت داشته ، هفته آينده نيز در جشنواره پوسان كره جنوبی به نمايش در خواهد آمد.

منتقد سينمايی روزنامه شرق درباره داستان اين فيلم می نويسد : (( نفس عميق ماجرای آخرين نفس های يك جوان دانشجوی به ته خط رسيده تلخ ، سمپاتيك و هوشمند است ، به اضافه دوست پسر دچار هزار و يك بدبختی اش . به علاوه يك دختر شادسر و دلنشين كه او هم دچار دردسرهای ريز و درشت و گوناگونی است وكلافه از تحميل و قبرستان و سكوت خانه. با اين همه، شور و نشاطش را از دست نداده و می تواند عاشق شود اما همه با هم مستاصل می شوند؛ با همه تمايزشان. و اولی همان كامران است ؛ كه مدل فرهيخته شان محسوب می شود. دچار عصيانی نهان و مأيوس از ابراز است، يك نفی عميق خاموش و پر انزجار عليه وضعيت خفه كننده جهان پيرامون و پديده های جامعه رسمي، خانواده ، دانشگاه با سكوت او موج می زند. او پر از دانايی و حسی انسانی است و شورش او چيزی نيست جز انتخاب آگاهانه مرگی خودخواسته و بی روزن . باطری او ته كشيده .

او به انتها رسيده . . . او می ميرد درست وقتی كه آخرين همراهش ، منصورش و شايد بهانه پايانی اش را از دست می دهد. در اين بحبوحه ، منصور طی يك ملاقات اتفاقی ، آيدا را يافته است و فكر می كند در اين ظلمت بی گريزگاه جهانی استيصال آور دخترك شيرين، روشنايی كوچكی است كه می تواند خوشبخت اش كند. فيلم و جهان به سود منصورعمل نمی كند. كارگردان روياهای حاصل از خوش باوری و توهم و ناآگاهی منصور را به ته تاريك آب می فرستد ، هر چند با حضور هيچكاك وار انتهايی خودش پيام الصاقی و پادزهر نوميدی به ته فيلم می چسباند كه به نظر او و كسانی ديگر احتمالا خيلی درست آنجا نشسته است. ))

پرويز شهبازی ، كارگردان اثر ، نيز طی گفتگويی با خبرنگار روزنامه ايران با اشاره به معرفی فيلمش برای شركت در مراسم اسكار می گويد : (( واقعا فكر نمی كردم فيلم من به آكادمی معرفی شود ، چون ذهنم معطوف به اين قضيه نبود . ))

او همچنين درباره شانس موفقيت نفس عميق در اسكار امثال ، ابراز عقيده می كند: (( موفقيت هر فيلمی در مراسم اسكار به قدرت مالی پخش كننده و البته نفوذش درآامريكا بستگی دارد. ))

شهبازی در ادامه اضافه می كند : (( دليل نامزدی فيلم ( بچه های آسمان ) قدرت كمپانی ميراماكس بود ، چرا كه تبليغات وسيع به قدرت اقتصادی كمپانی باز می گردد و اين تبليغات منجر به مطرح شدن يك فيلم خارجی می شود. ))

XS
SM
MD
LG