لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی در تهران - 2003-10-01


بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی در کوشش ديگری برای مشخص ساختن اين موضوع که آيا ايران برنامه ای برای توليد جنگ افزار اتمی دارد يا نه، رهسپار تهران شده اند.

سرپرستی اين بازرسان را پير گلد اشميت، که بلژيکی است، بر عهده دارد و قرار است امروز با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ملاقات کنند. آقای گلد اشميت روز چهارشنبه در وين گفت انتظار می رود پيشرفت زيادی به دست آيد. اظهارات او با گفته های وزير امور خارجه جمهوری اسلامی همزمان شد.

آقای خرازی به خبرنگاران گفت تهران برای بازداشتن آژانس بين المللی انرژی اتمی از ارجاع مسئله برنامه هسته ای ايران به شورای امنيت، هر کاری را بتواند انجام خواهد داد. آقای خرازی قول همکاری بيشتری را با بازرسان داد، اما در عين حال خاطر نشان ساخت که ايران مايل نيست بدون اينکه حق اين کشور برای غنی ساختن اورانيوم تضمين شود اجازه بازرسيهای نامحدود از تاسيسات اتمی خود را بدهد.

ايالات متحده آمريکا نسبت به اينکه ايران سرگرم غنی ساختن اورانيوم برای توليد بمب اتمی است مظنون است. بازرسيهای قبلی سازمان بين المللی انرژی اتمی آثاری از اورانيوم تسليحاتی را در دو محل در ايران آشکار ساخت.

تهران اين يافته ها را به تجهيزات آلوده ای که از يک کشور ديگر وارد کرده است مرتبط دانست و تاکيد می ورزد که فعاليتهای اتمی اين کشور ماهيت مسالمت آميز دارد.

روز سه شنبه محمد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی هشدار داد که بازرسان اين سازمان بدون برخورداری از دسترسی کامل قادر نخوخاهند بود که اظهارات تهران را به «هيات مديره» سازمان مورد رسيدگی و تائيد قرار دهند. هيات مديره سازمان در چنين صورتی بايد موضوع را به شورای امنيت برای امکان برقراری تحريم های اقتصادی و ديپلماتيک در مورد ايران گزارش دهد. M

XS
SM
MD
LG