لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۰

بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی برای سفر به ايران آماده می شوند - 2003-09-30


در حالی که بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی برای سفر به ايران آماده می شوند، محمد البرادعی رئيس آژانس روز سه شنبه در وين گفت بازرسان برای تائيد ادعای جمهوری اسلامی که هيچ برنامه پنهانی برای توليد جنگ افزار اتمی ندارد، بايد دسترسی کامل و نامحدود به تمام مراکز و تاسيسات هسته ای داشته باشند.

دومينيک دو ويل پن، وزير امور خارجه فرانسه نيز ايران را به همکاری کامل با بازرسان بين المللی فراخواند. او روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در وين گفت ايران بايد درخواست آژانس بين المللی انرژی اتمی را برای امضای الحاقيه پيمان منع گسترش جنگ افزار هسته ای تا ٣١ اکتبر عملی سازد.

آقای دو ويل پن گفت: اگر ايران ضرب الاجل ٣١ اکتبر را رعايت نکند، آنگاه هيات مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی ناچار خواهند شد در مورد ارجاع موضوع به شورای امنيت سازمان ملل متحد تصميم بگيرند.

روز دوشنبه کمال خرازی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی در سخنانی در دانشگاه کلمبيا گفت ايران به روی بازرسان باز است و اضافه کرد:

در اصل ما هيچ مشکلی با بازرسی ها نداريم، زيرا چيزی برای پنهان کردن نداريم. و می خواهيم شفاف باشيم. ولی پرسش اين است که آيا پروتکل اضافی برای ما کافی است يا نه. اگر کافی باشد به اين معنا است که پس از امضای پروتکل، ما می توانيم به کوشش برای استفاده از انرژی و تکنولوژی هسته ای برای مقاصد صلحجويانه ادامه دهيم.

در اين ميان، جمهوری اسلامی هشدارهای اروپا را نسبت به پيامدهای اقتصادی عدم رعايت ضرب الاجل ٣١ اکتبر رد کرد. کمال خرازی، وزير امور خارجه ايران روز دوشنبه تهديد اتحاديه اروپا را غير قابل قبول خواند. R

XS
SM
MD
LG