لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۳

آثاری از اورانيوم غنی شده در تأسيسات ديگری در ايران کشف شد - 2003-09-29


يک مقام رژيم جمهوری اسلامی اعتراف کرده است که آثاری از اورانيوم غنی شده در يک تأسيسات ديگر در ايران کشف شده است اما می گويد اين ماده حتماً از جائی ديگر آمده است.

علی اکبر صالحی، نماينده ايران در سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد امروز در تلويزيون دولتی ايران گفت بازرسان بين المللی و مقامات ايرانی از پيدا شدن شواهد تازه ای از وجود اورانيوم غنی شده در کارخانه کالای الکتريک نزديک تهران متعجب شدند. اين مقام جمهوری اسلامی گفت ايجاد ماده ای که کشف شده، مستلزم کاربرد تعداد زيادی دستگاه سنتريفيوج در مدتی دراز است. وی گفت بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی می دانند که چنين فعاليتی در ايران نشده است.

اين دومين جائی است در ايران که در آنجا نشانه هائی از وجود اورانيوم غنی شده که برای ساختن بمب اتمی به کار می رود کشف شده است. کشف اين ماده اتمی در ايران روز جمعه توسط ديپلماتها در وين، پايتخت اتريش، که مقر سازمان بين المللی انرژی اتمی است گزارش شد.

در اوايل سال ميلادی جاری بازرسان بين المللی نيز گزارش کردند که آثاری از اورانيوم غنی شده در تآسيسات هسته ای نطنز در جنوب تهران کشف کرده اند. آمريکا ايران را متهم کرده است که از برنامه نيروی هسته ای غيرنظامی خود به عنوان سرپوشی برای توليد جنگ افزارهای هسته ای استفاده می کند.

سازمان بين المللی انرژی اتمی به ايران تا پايان ماه اکتبر ــ يعنی ماه آينده ــ مهلت داده است که نشان بدهد که برنامه تسليحات هسته ای در دست اجرا ندارد. ايران می گويد برنامه هسته ای اش برای توليد برق اتمی و مصارف مسالمت آميز است. R

XS
SM
MD
LG