لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

ايران به برنامه انرژی اتمی خود، از جمله غنی ساختن اورانيوم ادامه خواهد داد - 2003-09-28


ايران می گويد به برنامه انرژی اتمی خود، از جمله غنی ساختن اورانيوم ادامه خواهد داد.

ايران همچنين می گويد بر خلاف تلاش بين المللی بمنظور قانع ساختن ذهن جهانی، ايران پايگاههای اتمی خود را برای توليد تسليحات اتمی بکار نمی گيرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ايران روز يکشنبه ۲۸ سپتامبر، ضمن تاکيد بر اين مسئله که هدف از ايجاد نيروگاههای اتمی اين کشور توليد تسليحات اتمی نيست، اظهار داشت فشارهای بين المللی مانع استفاده صلحجويانه اين کشور از پايگاههای توليد انرژی اتمی نخواهد شد.

اظهارنظرات دولت ايران قبل از ديدارمقامات رسمی "سازمان بين المللی انرژی اتمی"از اين کشورکه قرار است در اواخر هفته آينده انجام شود، بيان شده است.

سازمان ملل متحد به دولت ايران تا آخر ماه اکتبر فرصت داده است تا ثابت کند از نيروگاههای اتمی خود برای توسعه و توليد تسليحات اتمی استفاده نميکند، در غير اينصورت با احتمال تحريم جهانی روبرو خواهد شد.

بازرسان اژانس بين المللی انرژی اتمی، اخيرا موفق به کشف نشانه هائی از اورانيوم غنی شده در دو راکتور اتمی شده اند. اورانيوم غنی شده لازمه توليد تسليحات اتمی است.

مسئولين در تهران ادعا می کنند که نشانه های يافته شده در ارتباط با اورانيوم غنی شده، همراه با تجهيزات و وسائل مربوط به نيروگاهها به ايران وارد شده است.

پرزيدنت بوش رئيس جمهوری امريکا و پرزيدنت پوتين رئيس جمهوری روسيه، براين مسئله که ايران اجازه توليد و توسعه تسليحات اتمی را نبايد داد، به توافق رسيدند.

روسيه می گويد همچنان به دولت ايران برای ايجاد نيروگاه های اتمی بمنظور توليد برق، کمک خواهد کرد.

آقای پوتين می گويد قرار داد ۸۰۰ ميليون دلاری خود را برای ايجاد تکنولوژی اتمی لغو نخواهد کرد. اما به دولت ايران فشارلازم را برای همکاری همه جانبه با آژانس بين المللی اتمی، وارد خواهد آورد.

رهبران دو کشور آمريکا و روسيه، طی ديدار دو روزه خود در خارج از واشنگتن، مسئله توسعه و توليد تسليحات اتمی در ايران و کره شمالی را مورد بحث و گفتگو قرار دادند. اين ديدار در روز شنبه ۲۷ سپتامبر پايان گرفت.

XS
SM
MD
LG