لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۰

هفت سال زندگی روی قبرها - 2003-09-25


آرش ايرانی

حتما زياد شنيده ايد كه در كشورهای جهان سوم ، هستند مردمانی كه بيقوله ها و حلبی آبادهای حاشيه شهرهای بزرگ را برای ادامه حيات خود بر گزيده اند. اما بعيد می دانم كه از زندگی انسان های بينوايی كه به (( قبرستان های )) حاشيه يك شهر نه چندان بزرگ پناه برده اند نيز چيزی شنيده باشيد!

اين روزها با ساخته شدن جديد ترين اثر مستند (( محمد صادق جعفری)) ، كه به مسئله زندگی تعدادی از خانواده های محروم شهرستان قم در آرامگاه های خانوادگی اطراف اين شهر می پردازد ، می توانيد با آخرين نمونه حاشيه نشينی در جهان نيز آشنا بشويد.

جعفری اين فيلم را (( سايه غبار )) نام گذاری كرده و طی مصاحبه ای كه اخيرا با سايت اينترنتی (( نقشينه )) انجام داده است هدف از توليد آن را نشان دادن بعضی مسائل و مشكلات گورستان های قم عنوان كرده است. وی در عين حال گفته: (( فيلم سايه غبار زندگی بعضی از خانوادهها را كه به دليل فقر مالی بر روی آرامگاههای خانوادگی زندگی ميكنند، به تصوير می كشد؛ اين فيلم تلاش ميكند حاصل زندگی و مرگ را در كنار هم نمايان كند. ))

او در ادامه توضيح داده : (( بر اساس خبری كه در نشريات قم از قول مديرعامل سازمان بهشت معصومه درج گرديد، 27 قبرستان غير مجاز در سطح شهر قم وجود دارد كه تدفين اموات در آنها انجام ميگيرد. اين گورستانها علاوه بر دو گورستان بزرگ بيرون شهر ميباشد.))

جعفری همچنين با اشاره به توليد فيلمی به نام (( واگويه ها)) در سال 1379 ش. از معضلات اجتماعی قم، تصريح كرده : (( در فيلم مذكور بحث گورستانها و زندگی در آنها مطرح شده بود كه متأسفانه با وجود اطلاع مسئولان نتيجه ای حاصل نشد. ))

وی خاطر نشان كرده : (( اگر مسئولان تنها يك روز با خانواده و فرزندانشان در آرامگاه های خانوادگی زندگی ميكردند، هرگز اجازه نميدادند اين اتفاق برای ديگران تكرار شود . . . اين خانواده ها متشكل از شش دختر 5، 6 ، 7، 9، 13 و 15 ساله و يك پسر 10 ساله به همراه پدر و مادرهايشان هستند كه 7 سال است در اين آرامگاه زندگی ميكنند. ))

اين كارگردان در ادامه افزوده : (( بعد از هياهوی فراوان كه در مطبوعات استان به راه افتاد و گزارشهای مكرر از زندگی اين خانوادهها در مطبوعات استان و سايت نقشينه، تنها حركت كوچكی در حال شكل گرفتن است كه متأسفانه اگر اين حركت مطبوعات نيز نبود، همچنان هيچ اتفاقی برای كمك به اين خانوادهها نميافتاد .))

جعفری با اشاره به اينكه وظيفه هنرمند سؤال ايجاد كردن است، اضافه كرده : (( مسئولان بايد با همكاری هنرمندان مسائل جامعه را يافته و حل كنند.)) وی در عين حال ضمن ابراز تأسف از گسترش خودسانسوری در بين هنرمندان، خواستار بيان واقعيات از سوی اين قشر در جامعه شده است.

XS
SM
MD
LG