لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

ترمينال ؛ روايتگر زندگی مسافری بی مقصد - 2003-09-24


آرش ايرانی

می گويند هركس يكبار گذرش به فرودگاه شارل دو گل پاريس افتاده باشد او را ديده است. مرد ميانسال ايرانی كه برای ۱۵ سال بی توجه به نگاه های متعجب و پرسشگر مسافران و خدمه پرواز آن ترمينال پر رفت و آمد ، روی نيمكتی پلاستيكی و در ميان كوهی از مجلات و روزنامه ها روزگار می گذراند. (( مهران كريمی )) تنها مسافر بی مقصد يك فرودگاه است.

كريمی را اخبار و گزارش هايی كه هر از گاهی از نحوه زندگی مشقت بار او در نشريات بين المللی به چاپ می رسيد به جهانيان معرفی كرد و توجه ها را نيز به سويش جلب . اما به جرات می توانم بگويم شايد كمتر كسی هم فكرش را می كرد كه يك روز زندگی اين هموطن مهاجر دستمايه جديد ترين فيلم ، بزرگترين كارگردان سينمای هاليوود قرار بگيرد. ((استيون اسپيلبرگ)) ، كارگردان چيره دست سينمای آمريكا ، قرار است با الهام از داستان غريب و شگفت آور مهران کريمی ، هويت گمشده او و بلاتکليفی اش در پيچ و خم های ديوان سالاری و در عين حال پافشاری اش برادامه اين زندگی عجيب، زندگی او را به يك اثر سينمايی تبديل كند. اسپيلبرگ اين فيلم را (( ترمينال)) نام نهاده و نقش اول آن را نيز (( تام هنكس)) ايفا خواهد كرد.

مهران کريمی كه اكنون ۵۸ سال سن دارد ، در سال ۱۳۶۰ ش. از بلژيک پناهندگی سياسی می گيرد و تا ۷ سال پس از آن بدون دردسر به بريتانيا و فرانسه رفت و آمد می کرده است . اما در سال ۱۳۶۷ ش. ديگر نگذاشتند از فرودگاه شارل دوگل پاريس به لندن سفر کند چرا که هيچ مدرکی همراهش نبوده. خود وی در اين باره گفته است که مدارکش را در متروی پاريس دزديده اند. به هر حال کريمی به منطقه مخصوص مسافران بدون مدارک فرودگاه منتقل می شود و در نهايت سالهاست كه به صورت خود خواسته در آنجا مانده است.

كريمی با مخلوطی از لهجه فارسی و زبان فرانسه ای که از بلندگوهای فرودگاه آموخته است به گزارشگر نيويورک تايمز گفته است تا به اين جا نيامده بودم برای کسی جالب نبودم.

به گزارش سايت ( بازتاب) و به نقل از روزنامه نيويورك تايمز درحقيقت دستيابی به واقعيت داستان کريمی آسان نيست، چراکه او در طول اين سالها حرفهای متفاوتی درباره اصل و نسبش زده است. مدتی می گفت مادرش سوئدی است. مدتی بعد می گفت او انگليسی است. اين روزها او به کلی منکر اصليت ايرانی خود است و حاضر نيست درباره کودکی اش در تهران گفتگو کند. . .

در فيلم جديد اسپيلبرگ که قرار است فيلمبرداری آن همين هفته آغاز شود، تام هنکس نقش کسی را بازی می کند که با ناپديد شدن ناگهانی کشورش از صحنه سياست، بدل به پناهنده ای بی هويت می شود. بيگانه ای درمانده در فرودگاه نيويورک. البته هنکس در نهايت به ياری (( کاترين زتاجونز )) که نقش دلباخته او را بازی می کند، از اين گرفتاری می رهد و به اوج تازه ای از موفقيت می رسد ؛ بختی که هرگز با مهران کريمی يار نبوده است. جالب است بدانيد کريمی شايد يکی از معدود ساکنان کره زمين باشد که فيلمی از اسپيلبرگ نديده است! وقتی گزارشگر نيويورک تايمز نظر او را درمورد تام هنکس می پرسد کريمی می گويد : (( اين آقا ژاپنی است ؟ ))

XS
SM
MD
LG