لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

درخواست پرزيدنت بوش از اعضای سازمان ملل متحد - 2003-09-23


پرزيدنت بوش از اعضای سازمان ملل متحد درخواست کرده است اختلافات گذشته بر سر جنگ در عراق را کنار بگذارند و برای باز سازی کشور با يکديگر همکاری کنند. با اين حال او و سياست هايش روز سه شنبه در آغاز اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک با حمله و انتقاد شديد روبرو شدند.

پرزيدنت بوش روز سه شنبه در نطق خود در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد جامعه بين المللی را به کوشش برای متوقف ساختن گسترش جنگ افزار شيميائی، ميکربی و اتمی فرا خواند. او قطعنامه جديدی پيشنهاد کرد که از تمام کشورها می خواهد مواد حساس را در داخل مرزهای خود حفظ کنند.

رئيس جمهوری آمريکا گفت قطعنامه بايد از ملت ها درخواست کند گسترش جنگ افزار کشتار جمعی را رسما يک جرم اعلام کنند. آقای بوش همچنين طرحی را اعلام کرد که بر اساس آن ۱۱ کشور هواپيماها، کشتی ها، ترن ها و کاميون های حامل محموله های مظنون را جستجو خواهند کرد. آقای بوش ۱۱ کشور را مشخص نساخت، اما گفت آنها محموله های تسليحاتی يا موشکی را که موجب نگرانی است ضبط خواهند کرد.

ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه گفت جنگی که به رهبری آمريکا و بدون اجازه شورای امنيت عليه عراق براه افتاد، سازمان ملل را در مسير يکی از وخيم ترين بحران های تاريخ خود قرار داده است.

آقای شيراک خواستار تعيين يک جدول زمانی واقع گرايانه برای انتقال قدرت به مردم عراق شد و گفت سازمان ملل متحد بايد بر اين روند نظارت کند.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد نيز از دکترين دولت بوش برای دست زدن به يک عمل نظامی پيش گيرانه در پاسخ به تهديدها انتقاد کرد.S

XS
SM
MD
LG