لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

مذاکرات ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی - 2003-09-21


مقام های ايران می گويند پاسخ ايران در مورد ضرب الاجلی که از سوی سازمان اتمی ملل متحد برای ايران تعيين شده است هنوز مورد بحث و بررسی است. در اين ضرب الاجل سازمان ملل از ايران خواسته است ثابت کند اين کشور برنامه ای برای سلاح های اتمی ندارد.

حميد رضا آصفی- سخنگوی وزارت امور خارجه ايران- روز يکشنبه گفت: موضع نهايی دولت تهران در قبال ضرب الاجل سی و يکم اکتبر در زمانی که آن را"زمان مناسب" ناميد، اعلام خواهد شد.

آقای آصفی گفت: او باور نمی کند مذاکرات ايران با سازمان بين المللی انرژی اتمی به بن بستی که منجر به تحريم های بين المللی شود، برسد.

ايران در اين اواخربرای صدور اجازه بازرسی های دقيق تراز تاسيسات اتمی اش توسط بازرسان سازمان ملل تحت فشار بين المللی شديدی بوده است.

سازمان بين المللی انرژی اتمی ضرب الاجل سی و يکم اکتبر را در قطعنامه ای که اوايل اين ماه صادر کرد، تعيين کرد. در اين قطعنامه از ايران خواسته شده است به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه دهد ازتاسيسات اتمی اش بازرسی های بدون محدوديت به عمل آورند و همچنين، در مورد کليه واردات مربوط به اورانيوم غنی شده گزارش کاملی ارائه دهد.

اگر سازمان بين المللی انرژی اتمی ببيند ايران در خواست های مندرج درضرب الاجل تعيين شده را رعايت نمی کند، می تواند اعلام کند ايران بخشی از پيمان منع گسترش سلاح های اتمی را نقض کرده است. در صورت چنين اعلامی از سوی اين سازمان، موضوع بايد به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع شود و اين شورا می تواند تحريم ها يا اقدام های ديگری را عليه ايران پيشنهاد کند.

XS
SM
MD
LG