لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۴

سيستم عامل جديد، جايگزين « ويندوز » در ايران می شود - 2003-09-20


سيستم عامل جديد جايگزين « ويندوز » در ايران می شود

آرش ايرانی

اگر ساكن ايران باشيد و دارای يك دستگاه كامپيوتر شخصی، به احتمال قوی از سيستم عامل « ويندوز » در مدل های مختلف استفاده خواهيد كرد كه توسط خودتان يا يكی از آشنايانتان به صورت رايگان روی دستگاه شما نصب شده است.

اما اكنون دبير شورای عالی انفورماتيك ايران می گويد اگر بخواهيم به سازمان تجارت جهانی بپونديم، قطعا روش كنونی استفاده از « ويندوز » برايمان امكان پذير نيست.

به گزارش نشريه خبری سازمان برنامه و بودجه، محمد سپهری راد در تشريح اظهارات خود می افزايد كه در ايران قانون حمايت از نرم افزارهای خارجی وجود ندارد، به همين دليل اين نرم افزارها به راحتی به صورت رايگان توزيع می شوند و ادامه اين روش در آينده شدنی نيست.

به گفته صاحب نظران، ايران حداكثر تا سال ۲۰۱۵ فرصت دارد كه به سازمان تجارت جهانی (WTO) بپيوندد و از جمله قوانين لازم الاجرای اين پيمان قانون كپی رايت ( حقوق مولف) می باشد.

سپهری راد در ادامه، چاره برون رفت از شرايط كنونی را تدوين يك سيستم عامل ملی توصيف كرده و اضافه می كند: از آنجا كه تهيه اين سيستم توسط خود ايران امكان پذير نيست می توان از سيستم عامل های منبع بازار مانند « لينوكس » استفاده كرد.

او همچنين خاطر نشان می كند كه سيستم لينوكس در كشورهايی مانند آلمان، چين و تعدادی از كشورهای آمريكای لاتين مورد استفاده قرار گرفته و ضريب ايمنی آن هم بالاست.

دبير شورای عالی انفورماتيك از كارشناسان مركز فن آوری اطلاعات ارتباطات پيشرفته شريف ( وابسته به دانشگاه صنعتی شريف در تهران ) به عنوان مسئول انجام پروژه مطالعاتی جايگزينی سيستم عامل ويندوز در ايران ياد می كند.

XS
SM
MD
LG