لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

مقامات فلسطينی نسبت به سرنوشت رهبر خود ابراز نگرانی کردند - 2003-09-17


اقدام آمريکا در وتوی قطعنامه ای که از اسرائيل می خواست تهديد، اخراج يا کشتن ياسر عرفات را پس بگيرد، موجب شده است مقامات فلسطينی نسبت به سرنوشت رهبر خود ابراز نگرانی کنند.

آنها می گويند از آن بيم دارند که اسرائيل وتوی آمريکا را جوازی برای کشتن عرفات تعبير کند. آمريکا روز سه شنبه قطعنامه را که سودان وسوريه پيشنهاد کرده بودند وتو کرد و گفت قطعنامه سازمان های تروريستی فلسطينی را که اسرائيلی ها را می کشند آشکارا محکوم نمی کند. با اين حال واشنگتن می گويد با از بين بردن يا اخراج عرفات مخالف است.

در اين ميان، دولت اسرائيل تشکيل جلسه کابينه امنيتی را به تاخير انداخت. قرار بود در اين جلسه درباره مسير بخش جديد يک حصار امنيتی که اسرائيل می خواهد در کرانه غربی بسازد تصميم گرفته شود.

رهبران عرب از اقدام آمريکا در وتوی قطعنامه ای که از اسرائيل می خواهد از آسيب رساندن به ياسر عرفات يا اخراج او خودداری کند، انتقاد می کنند. عمر موسی، دبير کل اتحاديه عرب روز چهار شنبه در قاهره گفت اميدوار است رای وتو به معنای حمايت واشنگتن از سياست اسرائيل در اخراج رييس تشکيلات خود گردان فلسطين نباشد.

آمريکا با اقدام اسرائيل مخالف است، اما می گويد قطعنامه متوازن نبود. سياستمداران عرب اظهار عقيده می کنند که وتوی آمريکا اعتبار واشنگتن را به عنوان ميانجی مذاکرات صلح بين اسرائيل و فلسطينيان زير سوال می کشد. عرفات رای آمريکا به قطعنامه را بی اهميت دانسته و رد کرده است. R

XS
SM
MD
LG