لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

مهرجويی با مشاركت ZDF آلمان فيلم می سازد - 2003-09-16


داريوش مهرجويی، كارگردان برجسته ايرانی، قصد دارد فيلم سينمايی جديد خود را با مشاركت شبكه ZDF آلمان و نيز شركت های سيما فيلم و باران فيلم ايران جلوی دوربين ببرد.

اين فيلم كه « گمگشته » نام دارد و تهيه كنندگی آن بر عهده مجيد اوجی است، روايتگر زندگی پناهندگان ايرانی خواهد بود كه در كمپ های مهاجران آلمان به سر می برند.

مهرجويی كه متولد ١٣١٩ شمسی است ، در دوران جوانی و پس از اتمام تحصيل در آمريكا ( كارشناسی فلسفه) مدتی سردبيری نشريه « پارس ربويو » در لس آنجلس را به عهده گرفت. در سال ١٣٤۵ ش. به ايران باز گشت و فيلم تجاری الماس ۳۳ را ساخت كه با شكست همه جانبه روبرو شد. سپس در سال ۱۳٤٨ ش. با ساخت فيلم « گاو » به همراه فيلم « قيصر » ، ساخته مسعود كيميايی ، پايه گذار نوع جديدی از سينما در ايران شد.

او بعدها در سال ۱۳۶۸ ش. نيز با ساخت فيلم هامون، زندگی روشنفكران وطنی را به تصوير كشيد كه سخت مورد پسند منتقدان و تماشاگران قرار گرفت و در نظرسنجی های مختلف به عنوان فيلم محبوب تماشاگران انتخاب شد.

در سال ۱۳٧۶ ش. هم داستان بسيار زيبای درخت گلابی نوشته « گلی ترقی » را به تصوير كشيد كه يكی از ماندگارترين فيلمهای توستالژيك سينمای ايران نام گرفته است.

اين فيلم ساز ايرانی تاكنون كارگردانی ١٧ فيلم سينمايی را در كارنامه هنری خود ثبت كرده است كه پنج تای آنها( الماس ٣٣ ، گاو ، آقای هالو ، پستچی و دايره مينا ) پيش از انقلاب و ما بقی ( مدرسه ای كه می رفتيم ، اجاره نشين ها ، شيرك ، هامون ، بانو ، سارا ، پری ، ليلا ، درخت گلابی ، دختر دايی گم شده ، ميكس و بمانی ) پس از پيروزی انقلاب ساخته شده اند.

مهرجويی اينك در « گمگشته » به ماجرای زندگی يك زوج جوان ايرانی می پردازد كه به دليل مسائل و مشكلاتی كه در كشورشان داشته اند، با فروش تمامی اسباب و وسايل خود به آلمان سفر می كنند تا از رفاه و شرايط بهتر زندگی بهره مند شود. اما در مدت اقامت در كمپ نيز با مشكلاتی روبرو می شوند كه برای آنها مسائل جديدی را به وجود می آورد . . .

او پيش از اين در فيلم هايی چون سارا و ليلا نيز كوشيده بود تا با نگاهی عميق و بعضا ً فلسفی به بررسی و موشكافی مشكلات زوج های جوان ايرانی بپردازد. اصولا بسياری مهرجويی را از جمله حاميان حقوق زنان در ايران معرفی می كنند و حتی عده ای نيز برخی از آثارش را فمينيستی ارزيابی می كنند.

اينطور كه پايگاه اينترنتی خبرگزاری ( مهر) نوشته ، فيلم « گمگشته » اكنون در مرحله مذاكره اوليه است و هنوز قرارداد توليد مشترك ميان شركت های ايرانی و شبكه آلمانی منعقد نشده و ميزان سهم سرمايه گذاران نيز معلوم نيست. اما در صورت آماده شدن تمامی مراحل فنی و هنری اثر ، زمستان امسال در كشور آلمان كليد خواهد خورد.

آرش ايرانی برای واحد اينترنت ، بخش فارسی صدای آمريكا

XS
SM
MD
LG