لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

غلامرضا آقازاده: ايران نسبت به پيمان منع گسترش جنگ افزارهای نابودی همگانی پايبند می ماند - 2003-09-15


غلامرضا آقازاده، معاون رياست جمهوری و وزير انرژی جمهوری اسلامی می گويد دولت ايران نسبت به پيمان منع گسترش جنگ افزارهای نابودی همگانی پايبند می ماند اما نسبت به ضرب الاجلی که سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، هفته گذشته برای اثبات عدم اشتغال ايران به برنامه توليد سلاحهای هسته ای تعيين کرده اعتراض دارد.

سازمان بين المللی انرژی اتمی به دولت ايران تا پايان ماه ميلادی اکتبر مهلت داده تا ثابت کند که ايران سرگرم تهيه جنگ افزارهای هسته ای نيست. آقازاده می گويد دولت ايران به مذاکره با سازمان بين المللی انرژی اتمی در مورد ممکن ساختن بازرسی های نامحدود تأسيسات هسته ای ايران ادامه می دهد.

آقای آقازاده گفت: همکاری ما با سازمان بين المللی انرژی اتمی در چارچوب ضمانتهای جامع مانند سابق ادامه خواهد يافت. همانطور که دولت ايران قبلا ً اعلام کرده ما به مذاکراه با سازمان بين المللی انرژی اتمی درباره مقاوله نامه های تازه ادامه خواهيم داد.

اظهارات آقازاده پس از آن ايراد شد که گزارشها به نقل از يک مقام دولت ايران حکايت از آن داشت که ايران ممکن است از پيمان منع گسترش که توليد جنگ افزارهای هسته ای را ممنوع می سازد کناره گيری کند.

ايران از قطعنامه سازمان بين المللی انرژی اتمی که ايران را مسئول شناخته است سخت انتقاد کرده و آمريکا و بريتانيا را متهم ساخته که برای تصويب اين قطعنامه عليه ايران به سازمان بين المللی انرژی اتمی فشار آورده اند. آمريکا دولت ايران را متهم می کرده که می کوشد سلاحهای هسته ای به دست بياورد و نيز به روسيه فشار می آورده تا از کمک به ايران در راستای احداث نيروگاه هسته ای در بوشهر دست بکشد. ايران مدعی است که برنامه هسته ای اش برای مقاصد صلح دوستانه است. روسيه پافشاری می کند که ايران به خواستهای سازمان ملل متحد تن بدهد. R

XS
SM
MD
LG