لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

رای سازمان بين المللی انرژی اتمی در رابطه با بازرسی نيروگاههای اتمی ايران - 2003-09-10


انتظار می رود امروز چهار شنبه 9 سپتامبر، سازمان بين المللی انرژی اتمی رای خود را در رابطه با بازرسی نيروگاههای اتمی ايران اعلام دارد.

براساس راه حل پيشنهادی سازمان بين المللی انرژی اتمی، بدولت ايران تاريخ معينی برای اعلام کليه اطلاعات مربوط به نيروگاههای اتمی که در حال حاضر مورد بحث وگفتگو است، داده شود.

راه حل پيشنهادی که مورد پشتيبانی آمريکا نيز قرار دارد، به اجلاس هيئت مديره "آی- ا- ای-ا" که در وين بر پا شد، ارائه گرديد. اين راه حل ايران را موظف می سازد تا با تاريخ انقضای مهلت 31 اکتبر با سازمان ملل متحد همکاری کامل بعمل آورد. کشورهای ژاپن، بريتانيا، فرانسه و آلمان در تهيه طرح پيشنهادی شرکت کردند.

طرح مشابه ای توسط آفريقای جنوبی ارائه شد، اما اين راه حل فاقد تاريخ مشخص است.

کنت بريل سفير آمريکا در اين اجلاس گفت ايالات متحده بر اين باور است که ايران از رعايت قوانين حفاظتی سازمان ملل متحد سر باز زده است. با اينهمه آقای بريل گفت بهتر است به ايران فرصت ديگری داده شود تا گريزهای خود از تکاليف سازمان بين المللی انرژی اتمی پايان دهد.

ايالات متحده آمريکا، هطئت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی را تحت فشار قرار داده بود تا موضوع تخلفات ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع کند. اما واشنگتن در نهايت تغيير عقيده داد و به جمع کشورهائی که برای دادن مهلت مشخص به ايران به توافق رسيده اند، پيوست تا ايران را به عملکرد هر چه سريعتر در اين زمينه تشويق کند و ايران را وادار کند آمادگی خود را برای تسليم کليه اطلاعات مربوطه آشکار سازد.

ايران تاکيد دارد که در نظر دارد از نيروگاه های اتمی خود برای توليد انرژی استفاده کند، اما گزارش محرمانه آی-ا-ای-ا که ماه گذشته توسط روزنامه های غربی بدست آمد، حاکی از ذخاير غنی شده اورانيوم در ايران است که می تواند برای توليد تسليحات اتمی بکار رود.T

XS
SM
MD
LG