لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۰

واکنش ايران در رابطه با رای سازمان بين المللی انرژی اتمی - 2003-09-10


وزير امور خارجه جمهوری اسلامی می گويد تهران در صورتی که از حق داشتن يک برنامه اتمی صلحجويانه محروم شود، ممکن است در شيوه همکاری خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی بازنگری کند.

کمال خرازی اين نظر را در حالی ابراز می دارد که هيات مديره آژانس در وين برای رای دادن به قطعنامه جديدی آماده می شود. اين قطعنامه که از پشتيبانی آمريکا بر خوردار است، تا ۳۱ اکتبر به جمهوری اسلامی مهلت می دهد چگونگی فعاليت های هسته ای خود را کاملا فاش کند.

تهران تاکيد می کند که برنامه اتمی آن فقط برای توليد برق طرح شده است. اما در يک گزارش محرمانه آژانس که خبرگزاری های غربی ماه پيش نسخه ای از آنرا به دست آوردند، گفته می شد رگه هائی از اورانيوم بسيار غنی شده که می تواند برای ساختن جنگ افزار اتمی مورد استفاده قرار گيرد، در يکی از تاسيسات هسته ای ايران پيدا شد.

در واکنش به بحث های جاری، علی اکبر صالحی نماينده جمهوری اسلامی روز سه شنبه خطاب به اعضای هيات مديره آژانس بين المللی گفت زبان تهديد بی فايده است و فشارهای نابجا ممکن است احتمالا به واکنش های غير منتظره منجر شود. آقای صالحی به خبرنگاران نيز گفت ايران هيچ ضرب الاجلی را نمی پذيرد و منابع وارد کردن مواد اتمی خود را نيز فاش نخواهد کرد، با اين حال به گفت و گو ادامه خواهد داد.

او گفت: روند همکاری متوقف نشده است، ادامه دارد، و ما اميدوار هستيم ديگران اين روند را متوقف نسازند. R

XS
SM
MD
LG