لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

رئيس آژانس بين المللی از ايران خواسته است که به کليه سؤالها درباره برنامه های هسته ای پاسخ کامل دهد - 2003-09-08


رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی از ايران خواسته است که به کليه سؤالها درباره برنامه های هسته ای آن کشور و از جمله نگرانيهائی که درباره غنی سازی اورانيوم مطرح است پاسخ کامل دهد.

محمد البرادعی امروز در اين باره با خبرنگاران در وين که اجلاس چهار روزه هيات مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی در آنجا تشکيل شده است، به گفت و گو پرداخت.

وی از ايران خواست که در ارتباط با آن موسسهِ وابسته به سازمان ملل متحد از خود شفافيت کامل نشان دهد. او همچنين از دولت تهران خواست تا پيمان الحاقی به معاهده عدم توليد و تکثير سلاحهای هسته ای را امضاء کند. بموجب پيمان الحاقی به بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی اجازه داده ميشود که از تاسيسات اتمی ايران بازديد های از قبل اعلام نشده بعمل آورند.

علی اکبر صالحی، سفير جمهوری اسلامی در وين به خبرنگاران گفت که تصميم دولت متبوع وی به نتيجه اجلاس جاریِ آژانس بين المللی انرژی اتمی بستگی خواهد داشت.

ايِران مصراً ميگويد که هدف برنامه های هسته ای آن توليد برق است و آماده است تا با آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره مسئله بازرسيها به گفت و گو پردازد.

در گزارش محرمانه آژانس بين المللی انرژی اتمی که ماه گذشته توسط خبرگزاريهای غربی بدست آمد گفته شده است در يکی از تاسيسات اتمی ايران نشانه هائی از اورانيوم بشدت غنی شده، مشاهده شده است. واشنگتن ميگويد ايران در تلاش است تا سلاحهای هسته ای توليد کند. R

XS
SM
MD
LG